Vorderingen Oesterdam Stormvloedkering in de periode 1 juli 1984- 1 januari 1985 Philipsdam De fabricage van de schuiven en bewegingswerken voor de in-, uit- en doorlaatwerken ligt op schema. De twaalf onder- houdsschuiven zijn afgelast; thans worden de hoofdschui- ven gefabriceerd. Van de vier afgelaste roldeuren voor de duwvaartsluizen zijn er twee geconserveerd. De vijfde roldeur is nagenoeg klaar. Ook de fabricage van de bewegingswerken voor de roldeuren verloopt volgens de planning. De kabelbaan, de hoogspan- ningsinstallatieen de aardings- installatie op het sluizencom- plex zijn voor een groot deel gereed, evenals sommige onderdelen van de algemene elektrische installaties. Zowel het fabriceren van bovenloopkranen voor ver schillende gebouwen op het sluizencomplex, als de fabrica ge van de drie pompeenheden voor het duwvaartsluizenge- maal loopt volgens schema. Het verdiepen van de westelij ke voorhaven van de duw vaartsluizen vordert. Begon nen werd met het heiwerk voor de roldeurenbergplaats en voor de brandweerplateaus. 44 Op het ogenblik is de aanleg van een ruim 4 km lang dijkvak, het zogenaamde 'Speelmansplaten I', in volle gang; medio 1985 zal het gereed zijn. Het overgrote deel is aange legd als tijdelijk voorbelas tingsprofiel; het is laag, heeft flauwe hellingen en dient om verstoring van de ondergrond te voorkomen. Het benodigde zand wordt gewonnen nabij het Tholense Gat. Eind december 1984 werd het bestek aanbesteed voor 'Speelmansplaten II'. Het omvat aanpassing van de damvakken Zuid en Speel mansplaten I, alsook het maken van een grondverbete ring en de aanleg van de damvakken Speelmansplaten II en Marollegat. Het werk is opgedragen in januari 1985. Het betonwerk van de Burgse- Diepsluis is in uitvoering; het loopt voor op de planning. Naar verwachting zal het half 1985 gereed zijn. Bathse Spuikanaal De natte ontgraving van het Bathse Spuikanaal werd in de verslagperiode voortgezet. Na de bouwvakantie van 1984 is een tweede cutterzuiger ingezet. De specieberging vindt plaats in het noordelijke deel van het Markiezaatsmeer, in een eenmalige zandwinput, en in het westelijk gedeelte van de Molenplaat. In het noordelijke deel wordt zande rige specie afgespoten als ondergrond voor een stadsuit breiding van Bergen op Zoom. De spoorbrug is op 31 oktober 1984 opgeleverd. Begonnen wordt met de droge ontgraving onder de Kreekrakbruggen. Het betonwerk van de Bathse Spuisluis is gereed. De bewe gingswerken zijn aanbesteed en de fabricage is gestart. Nu de bodembescherming een blijvende bestemming heeft gekregen is hij opnieuw getoetst aan de stabiliteitsei sen waaraan hij moet voldoen bij blijvende getijbeweging. Uit modelonderzoek bleek dat een deel niet voor alle bouw fasen stabiel is, en moet worden afgestort met staal- slakken of breuksteen. Maatge vend voor de omvang van de bestorting op de bodembe scherming is de situatie met een weigerende schuif in de eindfase. Echter, al vóór de bouwfase van het dorpelbalk plaatsen moet een gedeelte van de bestortingen zijn uitgevoerd. Ook naast de bodembescher ming zullen door de getijbewe ging natuurlijk ontgrondingen ontstaan. Omdat de meest kritieke bouwfase het plaatsen van de dorpelbalken is, is het de vraag of het erosieproces tijdens die bouwfase tijdig tot stilstand kan worden gebracht en de bodem kan worden beschermd. Als preventieve maatregel is langs de rand van de bodembescherming in de Schaar aan de westzijde nu reeds met de 'Macoma' een cunet gebaggerd; de hellingen ervan werden langs de bodem bescherming afgedekt met slakken. Het funderingsbed is eind mei 1984 gereedgekomen. De produktie in de Roompot lag hoger dan bij de aanvang was verwacht. De funderingsmatten hebben in het algemeen een uitsteken de vlakheid. Slechts op twee plaatsen in de Roompot is correctie met een gedeelte van een tegelmat nodig gebleken. De losse filters tussen de langsranden van de funde ringsmatten voldoen goed aan de eisen van laagdikte en samensteling. Ter stabilisering werden de

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 46