Technische ontwerpen gat, het Slaak en het Tholense Gat worden geëvalueerd. Ze kunnen dan leiden tot bijstelling van het ontwerp van de Krammersluiting. In dit Bericht wordt een samenvatting gegeven van de eind 1983 opgestelde schetsontwerpen van de zandsluiting van het Krammer en van de zand- en steensluiting van het Tholense Gat. Vooraf gaat een beschrijving van de risico-ana lyse die is uitgevoerd, en waarvan de resultaten bij de sluitingen worden vermeld. Inmiddels zijn nieuwe gegevens bekend geworden, waardoor bijstelling van de schets ontwerpen nodig zal zijn. Het betreft onder andere de te verwachten lek van de stormvloed kering, waardoor ook bij gesloten kering een restgetij blijft bestaan op de Oosterschelde, met een getijverschil van ongeveer een halve meter. Dit zal een belangrijke bemoeilijking van de laatste sluitfase tot gevolg hebben. Een andere belangrijke wijziging betreft de te verwachten onderwatertaluds. Op grond van een uitgebreide inventarisatie blijkt dat met aanzienlijk flauwere taluds rekening moet worden gehouden, terwijl de onzekerheid eveneens groot blijft. Deze en andere factoren zullen tijdens de achtereenvolgende sluitingen van het Marolle- Risico-analyse Als verststrekkende ongewenste gebeurtenis beschouwt men in de risico-analyse een vertraging in de uitvoering van enkele weken. Zo'n tegenslag kan in hoofdzaak voortvloeien uit een beperkt aantal categorieën van tegen vallers. Voor de zandsluitingen in het Krammer en het Tholense Gat zijn dat de categorieën A t/m E van figuur 9, hierbeneden. Om inzicht te verkrijgen in aard en grootte van de risico's is voor ieder sluitgat een afzonderlijke risico-analyse opgesteld. Zo'n analyse biedt de mogelijkheid uitvoeringsproblemen, construc tieve aspecten en externe oorzaken parallel in de beschouwing te betrekken. De gebeurtenis sen en omstandigheden die kunnen leiden tot het optreden van de meest ongewenste gebeurtenis, worden door het opstellen van foutenbomen opgespoord en systematisch verkend. De volgende stap in de analyse is hettoekennen van kansen van optreden aan de verschillende gebeurtenissen in de foutenboom. Het construc tieve deel daarvan - het optreden van grenstoe- standen - kan veelal worden benaderd met probabilistische sterkteberekeningen. Voor de kwantificering van externe gebeurtenissen die de uitvoering beïnvloeden, is geput uit databan ken en ervaringsgegevens en verder uit gegevens omtrent de dagprodukties van het materieel; te denken valt dan vooral aan situaties waarbij het werk uitloopt als gevolg van veel kleine tegenvallers. Nadat de foutenboom of een deel daarvan is 9. 15

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 17