voortaan het blik van alle pijlers voorafgaand aan het transport te verwijderen. Dat betekende werk onder water. Voor dit zeer omvangrijke karwei werd een contract gesloten met een maatschap waarin drie duikbedrijven samenwerkten. Er werd een ploegendienst ingesteld, waardoor er per week 168 uur kon worden gewerkt. Tegelijk vroegen nog andere werkzaamheden de aandacht, zoals inspectie van bodem en oevers, assistentie bij het leggen van funderingsmatten, verboeiing van ankerpalen en inspectie van voorloperkabels. Zo kwam het dat niet zelden 60 tot 70 duikers tegelijk in de Oosterschelde aan het werk waren. In het begin van de beschreven periode, tot 1971, werd er gedoken in het zogenaamde Standaardpak, een duikuitrusting met koperen helm, loden schoenen en luchtvoorziening vanaf het begeleidende vaartuig. Toen er in de Oosterschelde inspectie moest worden verricht op bodembeschermingen van grote omvang, werd uitgezien naar een modernere uitrusting. De nieuwe keuze vergrootte de mobiliteit van de duiker vele malen, verbeterde de communi catie tussen duiker en schip, en was daarmee ook aanzienlijk veiliger. Deze uitrusting wordt nog tot op vandaag gebruikt. Tot de standaard uitrusting van een duiker hoort thans bovendien een videocamera. De wisselende doorzichtigheid van het Ooster- scheldewater veroorzaakt dat de inspecteurs het geheel van een waterbouwkundige construc tie al gauw niet meer kunnen overzien. Zij moeten hun beeld opbouwen vanuit details die ze zien. De duikers dragen daardoor een grote verantwoordelijkheid voor het werk, maar ook voor zichzelf en hun collega's. Organisatie De uitvoering van de onderwaterwerkzaamhe den wordt geregeld in een afzonderlijke overeenkomst tussen enerzijds de Rijkswater staat en anderzijds de vennootschap onder firma 'Duikcombinatie Oosterschelde', een onderaannemer van de uitvoerende aannemers combinatie Dosbouw. Deze aannemer zorgt ervoor dat de werkzaamheden voor de kering worden gecoördineerd met de voortgang van het constructie- en montagewerk. Daarnaast heeft de Rijkswaterstaat aparte overeenkomsten afgesloten met verhuurders van duikvaartuigen, die aan de aannemer ter beschikking werden gesteld. Van de zijde van Dosbouw is voorde coördinatie een team gevormd, bestaande uit een hoofd uitvoerder van Dosbouw, geassisteerd door 68 Fig. 1. Organisatie van de onderwaterwerkzaamheden een paar werkvoorbereiders, en een hoofduit voerder en uitvoerders alsook werkvoorberei ders van D.C.O., en tenslotte een aantal duikploegen. In verband met de veiligheid en de werkbaarheid dient een duikploeg te bestaan uit minstens twee duikers en een seinmeester. Het dagelijks toezicht van de zijde van de Rijkswaterstaat valt onder verantwoor ding van een projectleider, bijgestaan door assistent-projectleiders en opzichters. De Duikcombinatie is in de eerste plaats een dienstverlenend bedrijf voor de voornaamste activiteiten binnen het Oosterschelde-project. Vanuit de deelorganisaties - die men op het werk doorgaans 'bedrijven' noemt - worden aanvragen ingediend voor het verrichten van onderwateractiviteiten. Daarbij wordt meege deeld op welke termijn het voorgestelde werk volgens de planning moet zijn gerealiseerd. Het duikbedrijf inventariseert de aanvragen wekelijks en doet een voorstel voor uitvoering aan de aanvragers. Er is derhalve een voortdu rend proces van prioriteitstelling aan de gang, temeer daar soms op korte termijn wijzigingen optreden in de deelplanningen. Het coördinatiecentrum stelt tenslotte de volgorde vast van de uitvoering der duikop- drachten, zulks in overleg met de uitvoerder er duikleider, en natuurlijk met de opzichter.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 22