Duikongevallen zijn meestal het gevolg van het onvoorzichtig gebruik of het niet naleven van de veiligheidsvoorschriften betreffende het duiken; ze berusten slechts zelden op een technische storing van het ademapparaat. In de veiligheidsvoorschriften zijn de voorwaarden zeer zorgvuldig omschreven waaraan de conditie, de duikuitrusting en de duiktechniek moeten voldoen om een optimale duikveiligheid te garanderen. Vooral luchtembolie en decompressieziekte zijn voor duikers levensbedreigende beroepsziek ten. Alleen zeer snelle en adequate hulp kan hier levensreddend zijn. Voor beide aandoenin gen geldt, dat een onmiddellijke behandeling in een compressiekamer niet alleen noodzakelijk is, maar ook de enige juiste therapie. Ook bij twijfel aan de juistheid van de diagnose luchtembolie en decompressieziekte dient toch een behandeling in een compressiekamer te worden geïnitieerd. Het is belangrijk de recompressie zo spoedig mogelijk te starten; voortzetting ervan nog uren na het manifest worden van de aandoening, kan nog aanzienlijke verbetering tot zelfs volledige verdwijning van de symptomen bewerkstelligen. Medische problemen bij het duiken kunnen worden gerelateerd aan de soort van duik en de apparatuur die wordt gebruikt of niet wordt gebruikt. De oudste en eenvoudigste vorm van duiken is het duiken zonder ademapparatuur. Maar als een duiker perslucht of een ander gasmengsel onder druk inademt, loopt hij kans een ziekte te krijgen. Als een duikongeval plaatsvindt, moet men zoveel mogelijk informa tie verzamelen over de omstandigheden van de duik, omdat dit een juiste diagnose bevordert. Voor het duiken zijn vele decompressietabellen

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 30