andere dat hiermee een goede inpassing kon worden verkregen in het bestaande landschap en dat het eigen karakter van het kustgedeelte erdoor werd versterkt, zonder dat er sprake was van overheersing in het bestaande landschap; er bleek ook een goede aansluiting mogelijk met naastgelegen kustvakken, en het ruimtebeslag zou gering zijn. Bij het ontwerpen van een goede zeewering die aan Deltanormen moest voldoen, is rekening gehouden met de belangen die door de verschillende instanties in de werkgroep naar voren zijn gebracht. Compenserend landschappelijk aanpassings plan De werken voor de versterking van het Flaauwe Werk hebben gevolgen voor de natuur- en landschappelijke waarden op en in de onmid dellijke omgeving ervan. De verlorengaande waarden moeten, zoveel mogelijk binnen de bestaande rijkseigendomsgrenzen, worden gecompenseerd. Dit kan onder meer bereikt worden door het inplanten van enige percelen en overhoeken in de onmiddellijke omgeving van de zeewering. Verder is, mede in overleg met de 'Werkgroep landschappelijke afwerking duinverzwaring Goeree' in het compenserend landschappelijk aanpassingsplan onder meer bepaald dat het op het buitentalud aanwezige zand in verband met de uitvoering van de versterking dient te worden verwijderd, terwijl het aanwezige zand na de versterkingswerkzaamheden op het buitentalud zal worden teruggebracht. Het zal dan door middel van het aanbrengen van helm worden vastgelegd. Het gedeelte binnentalud bestaande uit groenstenen, zal niet worden ingezaaid; hier zal de natuurlijke ontwikkeling van onder andere pioniersvegetaties de begroeiing bepalen; op het binnentalud zal geen aanzet worden gemaakt voor duinvor ming; wel zal het beheer erop worden gericht, overstuivend zand met behulp van helm vast te houden; bij voldoende dik zand kunnen struiken, zoals duindoorns en dergelijke worden toegestaan; hierbij dient er evenwel op gelet te worden dat de laag groenstenen intact blijft. Als gevolg van de versterkingswerkzaam heden zal aan de binnenzijde van het Flaauwe Werk een werkstrook moeten worden aangelegd van 7,7 m breed. Na de werkzaamheden zal over deze breedte opnieuw beplanting worden aangebracht. De bestaande beplantingsstrook aan de landzijde van het Flaauwe Werk zal in westelijke richting worden doorgezet, en het Flaauwe Werk zal aan beide uiteinden opnieuw ingepakt worden met zand. Aan de westzijde moet de huidige situatie qua duinvorm en begroeiing zo goed mogelijk worden hersteld. Aan de oostzijde zal opnieuw duinvorming moeten optreden, net zoals bij de recentelijk gereedgekomen duinverzwaring. De beplanting die aan de landzijde van de zeewering zal worden aangebracht, bestaat uit onder andere Fig. 3. Dwarsprofiel, aange legd na de stormramp van 1953 Fig. 4. Het asfaltontwerp 98

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 52