Fig. 5. Westelijke aansluiting van de nieuwe asfaltdijk op de bestaande zeewering een 2 m brede, 65 cm dikke laag open asfalt op filterdoek. Het filterdoek is nodig om te voorko men dat er door het open asfalt heen zand uitspoelt. Om eventuele uitspoeling van zand uit de laag zandasfalt te voorkomen, dient het filterdoek ook gedeeltelijk tot onder de gepene treerde stortsteen te worden doorgezet. De kruinhoogte van de dijk moet minstens liggen op N.A.P. 9,50 m, en de breedte ervan dient ten minste 5 m te bedragen. De talud hel ling aan de zeezijde is bepaald op 1:6. De meest steile helling die aan de binnenzijde tussen de kruin en de onderhoudsweg op N.A.P. 6,50 m praktisch nog in asfalt kan worden gereali seerd, en uit zeeweringstechnisch oogpunt toelaatbaar is, bedraagt 1:3. Uit praktische overwegingen is de onderhoudsweg evenals in de oude situatie geprojecteerd aan de binnen zijde van het dwarsprofiel. Voor het binnentalud tussen de onderhoudsweg en het bestaande maaiveld op N.A.P. 1 m is, rekening houdend met de eisen die aan een zeewering worden gesteld, overwogen een kleilaag met grasmat aan te brengen. In verband met mogelijke zandverstuivingen en konijnenoverlast wordt echter verwacht dat het gras geen levensvatbaarheid heeft. Daarom is gekozen voor klei met open betonsteen onder een helling van 1:3. De aansluiting van de nieuwe asfaltdijk op de naastgelegen flexibele waterkering in de vorm van een kunstmatig duin moet vloeiend 100 verlopen. De beëindiging van de asfaltconstruc- tie dient uit een oogpunt van veiligheid te liggen achter de kruinlijn van het kunstmatig duin. De asfaltslab aan de zeezijde wordt om diezelfde reden voorbij het punt doorgezet waar hij de buitenkruinlijn van het kunstmatig duin van het naastgelegen kustvak snijdt. Bovendien vereist deze discontinuïteit in de zeewering dat de uiteinden van de asfaltdijk goed worden ingepakt met zand. Om de teenconstructie in den droge te kunnen uitvoeren zal tijdelijk in vakken van 200 m een mijnsteenkade worden aangelegd, afgedekt met armorflexmatten. Deze kade dient tevens om het tijdens de uitvoering vrijkomende zand te beschermen tegen golfaanval, zodat dit zand na de werk zaamheden aan het buitentalud weer kan worden aangebracht, als onderdeel van het compenserend landschappelijk aanpassings plan. In verband met de slechte staat waarin de asfaltdijk verkeerde is aan de versterking van het Flaauwe Werk de hoogste prioriteit toege kend. Op 19 juli 1983 heeft de aanbesteding plaats gehad. Men kon op twee manieren inschrijven, namelijk zonder en met hergebruik van het thans aanwezige zandasfalt, dat ongeveer 25% zou kunnen uitmaken van het materiaal voor de nieuwe constructie. Deze mogelijkheid was vooraf door de Wegenbouw kundige Dienst onderzocht. De laagste inschrijver volgens het bestek was de Wegenbouwmaatschappij J. Heijmans b.v., met een aanneemsom van f 18 miljoen zonder partieel hergebruik en f 17,5 miljoen met partieel hergebruik. Begin september 1983 is het werk - mèt partieel hergebruik van het zandasfalt - aan deze firma opgedragen.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 54