- ■mj - - - Overzicht van de werkzaamhe- de bewegingswerken gekoppeld en van de den, op 10 april 1985 benodigde vangtrechters voorzien, alvorens ze naar de kering worden vervoerd. De gehele plaatsingscyclus speelt zich af rond de laagwaterkentering. In principe kan om de 12 uur een plaatsing uitgevoerd worden. Een plaatsing neemt 3 tot 4 uur in beslag. In de tussenliggende tijd wordt de bok verhaald var het ene pijlervak naar het andere pijlervak. De cyclus ziet er in grote lijnen als volgt uit. De bok ligt op 200 m van de kering verankerd voer het pijlervak gereed, het hijsframe ingesteld voor de schuif of voorzien van stroppen voor de bewegingswerken. Bij 1 m/s ebstroom wordt allereerst een tussenponton voor de bot gevaren. Deze tussenponton fungeert als buffer' en om afstand te houden, gezien de minimale sprei van de bok. die fase worden ook de vangen, de gelei- dingspijpen en het koppelframe verwijderd. De eindkokers van de schuiven worden in Kinderdijk gebouwd, in Zwijndrecht worden de tussenstukken, frames met schaalbeplating, gebouwd; daar wordt ook het geheel geassem bleerd en verder aangekleed met de hulpcon structies, zoals de tijdelijke ophanghaken en geleidingspijpen (figuur 1). Er zijn drie transport pontons ingericht voor het vervoer van de schuiven van de bouwplaats naar de kering. Elke ponton kan één schuif vervoeren. De bewegingswerken worden in Rotterdam samengebouwd, deels op de transportponton. Om tijdens de plaatsingscyclus op de kering telkens over voldoende bewegingswerken te kunnen beschikken zijn drie pontons ingericht, met elk acht plaatsen. Voor elke pijler worden 122 Vervolgens wordt de transportponton voorge varen met de schuif of de bewegingswerken. De schuivenponton komt dwars voor de bok te 'j liggen, de bewegingswerken in langsrichting voor de bok. Nadat het hijsframe gekoppeld is, wordt de zeevasting van het element ontkoppeld en het element vrijgehesen, waarna de ponton wegvaart. De bok wordt nu naar de kering verhaald; daar brengt hij het element boven ds vangtrechter. Het fijnpositioneren geschiedt ir oost/west-richting door het wijzigen van de sprei van de bok, en in noord/zuid-richting met de zij-ankerdraden. Aan het hijsframe zijn ook nog schuurdraden bevestigd om kleine rotaties te kunnen corrigeren. De plaatsingsvolgorde is zo veel mogelijk eerst drie schuiven en dan dr e bewegingswerken, zodat op de kering voldoer- de tijd beschikbaar is om de vangconstructies te verbouwen.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 16