ontwikkeld. De spectrale vormparameters worden bepaald uit relaties met de karakteris tieke golfparameters. Deze relaties zijn statis tisch vastgesteld uit een groot aantal gemeten spectra. De laatste schakel in het verwachtingssysteem is de berekening van de bewegingen van het materieel. Nu is de beweging van een schip sterk afhankelijk van de golfperiode waarmee het wordt aangeslagen. Per golfperiode kan een overdrachtswaarde worden vastgesteld. Door het golfspectrum per periode met deze overdrachtswaarde te vermenigvuldigen ontstaat een bewegingenspectrum (figuur 3). Van de relevante bewegingen zijn de over drachtsfuncties vooraf berekend, met het model 'Ship Response'. Verificatiestudies hebben aangetoond dat de aldus verkregen overdrachtsfuncties voldoende betrouwbaar zijn. Evaluatie en verbetering Het hierboven beschreven voorspelsysteem is uitvoerig geëvalueerd. De eerste en meest uitvoerige evaluatie vond plaats in 1982, ruim een jaar nadat het Hydro-Meteo-Centrum zijn werkzaamheden was begonnen; ze had betrekking op de winterperiode tussen oktober 1981 en mei 1982. Hierna volgden nog enkele evaluaties op kleinere schaal, in september 1982, in januari 1983 en over de zomerperiode van 1983. Geëvalueerd werden de verwachtin gen voor de significante golfhoogte en die voor de laagfrequente energie. Het Hydro-Meteo- Centrum stelde dan driemaal daags op vaste tijdstippen verwachtingen op ten aanzien van de omstandigheden op hoog- en laagwater voor de eerstvolgende 24 uur. Figuur 4 geeft daarvan een voorbeeld. In de figuur is te zien dat de verwachtingen gegeven werden met een zekere bandbreedte waarbin nen de golfhoogte verwacht werd. De evaluatie is uitgevoerd met het hiervoor speciaal ontwik kelde BETO-pakket. Daarmee konden zowel de eindverwachtingen als de tussenresultaten van de voorspelketen, op verschillende niveaus en op allerlei manieren gesorteerd, vergeleken worden met de opgetreden waarden. Zo kon de vergelijking plaatsvinden op tijdreeksniveau, zoals in figuur 4 is weergegeven, of door middel van spreidingsdiagrammen (figuur 5), of gewoon met numerieke statistische gegevens in tabelvorm. Sortering vond onder andere plaats naar verwachtingstermijn, getijfase, windrichting en parameterniveau. Doordat ook de tussenresultaten werden geëvalueerd, kon de zwakste schakel in de voorspelketen worden Fig. 3. Principe van de bepaling van scheepsbewegin- gen: de frequentie van het bewegingsspectrum is die van het golfspectrum maal die van de overdrachtsfunctie. Fig. 4. Tijdreeks van de verwachte en de opgetreden golfhoogten GOLFSPECTRUM OVERDRACHTSFUNCTIE BEWEGINGSSPECTRUM 132

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 26