voor kamperen tot stand kunnen worden gebracht, alsmede gebouwde verblijfsaccom- modatie in combinatie met een voorziening voor recreatie bij zowel goed als slecht weer. Ook kan men voorzieningen voor wandelen en fietsen overwegen. Voor zover de natuurfunctie in de verschillende alternatieven daartoe aanleiding geeft, kan ook worden gedacht aan een voorlichtingscentrum en natuur-observatie- punten. Rekening houdend met een aantal ter zake geformuleerde uitgangspunten en met de resultaten van een onderzoek naar de verenig baarheid van de genoemde functies zijn vijf alternatieve inrichtingsplannen opgesteld. Binnen het bestek van dit artikel zou het te ver voeren om in te gaan op alle overwegingen die bij de afweging van de alternatieven een rol hebben gespeeld. We volstaan met enkele algemene opmerkingen. In de eerste plaats is ernaar gestreefd de alternatieven duidelijk van elkaar te laten verschillen: per alternatief werden de hoofd functies natuur, visserij en recreatie in meerdere of mindere mate geaccentueerd. Zo heeft onder meer de keuzemogelijkheid tussen een oesterkwekerij en natuurbouw in het westelijke gedeeltevan hetgebied geleid tot een belangrijk verschilpunt tussen de alternatieven. In de tweede plaats wordt erop gewezen dat de alternatieven vooral moeten worden gezien als voorbeelden van een mogelijke inrichting, waarbinnen nog een zekere flexibiliteit aanwezig is. In de derde plaats is van belang dat een aantal functies in alle alternatieven is opgenomen, op grond van de uitgangspunten die bij de studie zijn gehanteerd. Dit geldt voor de natuurfunctie en een beperkte recreatiefunctie van het binnendijkse krekengebied en ook voor de bestaande paling- en kreeftenvisserij in het middengedeelte van hetgebied. In elkalternatie zijn de hengelsport vanaf de dijken langs de Oosterschelde, het bestaande strandje langs dt oostelijke kom en de voorzieningen voor wandelen en fietsen opgenomen. De overige functies variëren per alternatief. Een gedetailleerde beschrijving van de alterna tieven is in dit artikel achterwege gelaten. We volstaan met karakteriseringen. In alternatief 1 ligt het accent op de natuurfunctie en in alternatief 2 op natuureducatie en extensieve recreatie. Bij alternatief 3 staat de visserijfuncti centraal, en bij alternatief 4 de recreatiefunctie in combinatie met natuurbouw. Alternatief 5 ten slotte benadrukt de recreatiefunctie, in combinatie met een oesterkwekerij. Deze alternatieven zijn met elkaar vergeleken aan de hand van een aantal aspecten. In het vervolg van dit artikel wordt in hoofdzaa< ingegaan op de toetsing die is uitgevoerd, om na te gaan of de plannen eventueel strijdig zijr met het Beleidsplan voor de Oosterschelde, in het kader waarvan de studie naar de inrichting van het Schelphoekgebied heeft plaatsgevon den. Daarbij komt ook de relatie met de inrichting van het werkeiland Neeltje Jans ter sprake. Een van de meest ingrijpende inrichtingsmaat regelen is de afgraving van het havenplateau, die is voorzien in alternatief 1. Het Schelphoek gebied zou hiermee zoveel mogelijk worden teruggebracht in zijn oorspronkelijke, natuurlijke toestand. Het gehele intergetijdegebied en de bestaande paling- en kreeftenvisserij zouden worden gehandhaafd. Indien in de monding 144

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 38