natuurfunctie heeft, dienen maatregelen te worden getroffen om dit tegen te gaan. Het spitten van pieren dient te zijner tijd te worden bezien in relatie tot de totale betredingsproble- matiek in het Oosterscheldegebied. Samenvattend wordt in een pre-advies van de Coördinatiegroep Oosterschelde de conclusie getrokken dat de alternatieven 4 en 5 niet in overeenstemming zijn met het Beleidsplan voor de Oosterschelde. Wel zouden onderdelen eruit met de alternatieven 1, 2 of 3 kunnen worden gecombineerd. Onderdelen waarvoor dit niet aanvaardbaar wordt geacht zijn gebouwde verblijfsaccommo- datie, een voorziening voor recreatie bij goed en slecht weer en een camping binnendijks, aan de westzijde van het gebied. Voor de verschillende onderdelen van het Schelphoek- gebied resteren dan de volgende mogelijk heden. Aan het westelijke gedeelte kan een natuurfunc tie worden toegekend, al of niet in combinatie met natuurbouwmaatregelen, of er kan een oesterkwekerij worden gerealiseerd. In het middengebied kan de bestaande paling en kreeftenvisserij worden voortgezet en kan de viskweek tot ontwikkeling worden gebracht. Realisering van beperkte voorzieningen voor watersportpassanten en voortzetting van het gebruik van de zate als trailerhelling worden eveneens mogelijk geacht. Op het havenplateau kunnen bescheiden verblijfsrecreatieve voorzie ningen tot stand worden gebracht, eventueel in combinatie met een voorlichtingscentrum. In het oostelijk deel kan de dagrecreatieve functie van het strandje worden gehandhaafd. Plank- zeilen is hier eveneens aanvaardbaar, doch dient niet te worden gestimuleerd. Zonodig zullen maatregelen moeten worden getroffen om het uitzwermen van plankzeilers over de Oosterschelde - met name in de richting van de Roggenplaat - tegen te gaan. De huidige visserijfunctie van dit deel van het gebied kan worden gehandhaafd. In afwachting van de besluitvorming met betrekking tot de vestiging van een oesterkwe kerij op Neeltje Jans of in de Schelphoek heeft de Stuurgroep Oosterschelde zich nog niet uitgesproken over de toekomstige inrichting van het westelijke gedeelte van het Schelphoek gebied. Over het centrale en oostelijke gedeelte van het gebied heeft overleg plaatsgevonden tussen een delegatie uit het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde en burge meester en wethouders van de gemeente Westerschouwen. In dit overleg zijn de in het voorgaande vermelde mogelijkheden voor de toekomstige inrichting besproken, die in het Beleidsplan voor de Oosterschelde zouden kunnen worden ingepast. Daar is de suggestie gedaan dat het havenplateau wellicht mogelijk heden zou kunnen bieden voor een kleine horecavestiging, een betonloods en een kleine reparatiewed. Over de exploitatie van een kleinschalige recreatieve ontwikkeling, die wellicht zou kunnen worden verzorgd door een bestaande stichting, wordt nog overlegd. Dit heeft inmiddels geleid tot een eerste aanzet voor eer programma van eisen. Naar verwachting zal binnen afzienbare tijd eei beslissing kunnen worden genomen met betrekking tot het al of niet vestigen van een oesterkwekerij in het westelijke gedeelte van het Schelphoekgebied en over de ontwikkeling van het centrale en het oostelijke gedeelte. Vervolgens kunnen de te maken keuzen door de gemeente Westerschouwen in een bestem mingsplan worden verwerkt. 146

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 40