Fig. 4. Wortelstelsels Betonblokken met afgeronde hoeken de golven hoger oplopen dan stenen met uitsteeksels; vandaar dat de zoutvegetatiezone op glooiingen met vlakke stenen in principe hoger ligt dan bij een glooiing van bijvoorbeeld Haringman- of Pitbetonblokken. De bedekking van de steenglooiingen is meestal erg gering, uitzonderingen daargelaten. Plantengroei hangt namelijk in sterke mate af van de ruimte tussen de stenen en de mate waarin deze ruimten gevuld zijn met grond; dan speelt de expositie aan wind en golven een rol, en tenslotte ook de ouderdom van de glooiing. Natuurlijk beïnvloeden daarnaast factoren als de expositie aan de zon en de hoogteligging de soortensamenstelling van de vegetatie. Op de eerstgenoemde vier factoren volgt nu een korte toelichting. Glooiingen van natuur steen hebben door de onregelmatige vorm van de afzonderlijke blokken meer open ruimten dan glooiingen van betonblokken, die nauw aaneensluiten. Met asfalt of beton gepenetreer de glooiingen hebben in het geheel geen openingen. Open steenasfalt biedt in tegenstel ling tot gewoon asfalt door zijn poreuze karakter waarschijnlijk wel mogelijkheden voor de ontwikkeling van een begroeiing. Wanneer er tussen de stenen diepe spleten zitten die niet opgevuld zijn met grond is het vrijwel onmogelijk voor planten zich daartussen te vestigen. Op plaatsen met een sterke golfaanval zullen de spleten vrijwel niet opgevuld raken, omdat eventueel afgezet sediment direct weer weggespoeld wordt. Op luwe plaatsen waar veel sediment bezinkt, zoals bij schorren, zullen de spleten daarentegen wel makkelijk opgevuld worden. Op plaatsen waar vóór de glooiing een strand ligt, kunnen de spleten snei opgevuld raken door stuivend zand. Dit is bijvoorbeeld het geval bij de 152 Nolledijk te Vlissingen, de Westkapelse zeedijk en de noordwestkust van Noord-Beveland. Sterk aan golfaanval blootgestelde glooiingen zullen mindersnel begroeid raken dan beschutte glooiingen. Dit wordt enerzijds veroorzaakt door het eerder genoemde uitspoelen van sediment, en anderzijds door de directe invloed van de golven op de vestigings- en ontwikkelingsmo gelijkheden van de planten. Op een oudere glooiing heeft een vegetatie langer de tijd gehad zich, onder invloed van df hiervoor genoemde factoren, te vestigen en uit te breiden. Mogelijkheden In principe zijn er twee manieren om het areaal aan zoutvegetaties op dijkglooiingen te

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 46