2. N-TOTAAL IN mg/l 20 40 60 P-TOTAAL IN mg/l H/So P-TOTAAL IN pg/l Fig. 2. Model voor de berekening van het gemiddelde chlorofyl- gehalte in het zomerhalfjaar Fig. 3. Berekening volgens het Vollenweider-model, met 95% betrouwbaarheidsinterval Fig. 4. Chlorophylconcentraties berekend met BLOOM 11/ CHARON voor de verschillende doorspoelalternatieven voor het Volkerak- en Zoommeer Het zal duidelijk zijn dat de uitkomsten van een model als dit slechts juist kunnen zijn als de processen op juiste wijze zijn geformuleerd, en als de waterkwaliteit ook inderdaad bepaald wordt door die processen. Op een aantal essen tiële punten is onze proceskennis momenteel nog zo beperkt dat de prognoses met enig voorbehoud behandeld dienen te worden. Voor de jaren 1974, 1975 en 1976 - representa tief voor respectievelijk een nat, een gemiddeld en een droog jaar - is de waterkwaliteit berekend van het Volkerakmeer en Zoommeer bij een aantal varianten. Eerst werd veronder steld dat het Volkerakmeer en het Zoommeer een vast peil zouden hebben van N.A.P., en dat er geen doorspoeling zou zijn naar de Westerschelde via het Bathse Spuikanaal. Alleen het peil blijft gehandhaafd. Daarna was de veronderstelling: peil op N.A.P. en achter 206 eenvolgens continu 25 m3/s, 50 m3/s en 100 m3/s doorspoeling naar de Westerscheldi Het Volkerak/Zoommeer zal hoofdzakelijk gevoed worden met een mengsel van Rijn- er Maaswater. Het zal een hoge nutriëntenbe lasting hebben en een relatief korte waterverb jf- tijd. Gezien de watertoevoeren en wateronttrekkingen zal in een gemiddeld jaar Dij een vast peil van N.A.P. op het Volkerakmee en het Zoommeer 30 m3/s moeten worden ingelaten via de Volkeraksluizen. Beschouwt men de waterbalansen van een ge middeld jaar zonder doorspoeling, dan blijkt cat de inlaat via de Volkeraksluizen en de polderbelasting de grootste belastingsbronnen zijn voor het Volkerakmeer: respectievelijk 70 en 22 procent. De onttrekkingen bestaan hoofdzakelijk uit d uitlaat naar het Zoommeer en het waterverbr fik

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1985 | | pagina 40