aanzanding van enige omvang meer voordoen op de ondermat, en kon overal ruimschoots voldaan worden aan de eis dat er niet meer dan 15 mm zand op de funderingsmat mocht achterblijven. Tot slot een overzicht van de plaatsingsnauw keurigheid van de pijlers. Bij het pijlers plaatsen kunnen ersiechtsdrie vrijheidsgraden beïnvloed worden: twee verplaatsingen in het horizontale vlak, en de hoekverdraaiing van de pijler om zijn verticale as (figuur 4). De overige vrijheidsgraden worden opgelegd door de ligging van het funderingsbed. In drie gevallen (Hammen 10, Roompot 23 en Roompot 27) noodzaakte de hoogteligging van het funderingsbed tot correctie met een tegelmat. Figuur 5 geeft voor alle pijlers de afwijkingen weer van de drie beïnvloedbare vrijheidsgraden ten opzichte van de vooraf vastgestelde waarde. Geconcludeerd kan worden dat er met zeer grote nauwkeurigheid is geplaatst. In beide richtingen in het horizontale vlak bedroeg de maximale afwijking slechts 10 cm; de maximale hoekverdraaiing bedroeg 3 mm/m. De gemiddelde waarde van de afwijkingen is vrijwel nul. Dat komt goed overeen met de uitgangspunten van het ontwerp. De spreiding echter is belangrijk kleiner dan in het ontwerp was aangenomen. Dit is vooral te danken aan de gunstige golfomstandigheden tijdens de plaatsingen en aan de ervaring van de beman ning. Vooral in de beginfase van het pijlerplaat sen heeft de inzet van een simulator een belangrijke bijdrage geleverd in de training van de bemanning. De eerste pijler werd geplaatst op 10 augustus 1983, de laatste op 19 september 1984. In die dertien maanden zijn 65 pijlers geplaatst; de produktie bedroeg gemiddeld 1,7 pijler per week, rekening houdend met onwerkbaar weer, verplaatsingen in de sluitgaten en vakantie en reparaties. Het plaatsen kon daardoor ongeveer drie maanden eerder worden beëindigd dan was voorzien. Dit is vooral te danken aan de meevallende werkon - vang ten gevolge van het geringe aantal tegelmatten, gunstiger werkbaarheidsgrenzer en weinig storing of weerveriet. Hoewel de geboekte tijdwinst geen directe invloed heeft op de opleveringsdatum van de stormvloedks - ring zal de voorspoedige beëindiging van het plaatsen zeker hebben bijgedragen tot het vertrouwen waarmee de aansluitende bedrijv in de minstens zo ingewikkelde nog resterende voltooiingswerkzaamheden tegemoet zien. 234

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 10