dig de inspectieslede 'Asterias' tussen de zuigkop en de zich afrollende bovenmat over de ondermat gesleept. Met behulp van camera's en zanddiktemeters kon de 'Asterias' dan vaststellen of de ondermat zandvrij was. De controle of de bovenmat vlak voor het pijler plaatsen zandvrij was werd uitgevoerd met camera's en zanddiktemeters achter de zuigkop- pen van de 'Macoma'. Het afrollen van de matten en het plaatsen van de pijlers moest gebeuren bij lage stroomsnel- heden, dus rond de kentering van het getij. Juist dan kunnen er in korte tijd grote hoeveel heden zand bezinken, zodat de tijd tussen schoonzuigen en plaatsen zo kort mogelijk gehouden moest worden. Nu komt het gebied buiten de pijlers aan de orde, ook wel de overgangsconstructie ge noemd. Het is het gebied meer dan 40 m uit de Fig. 8. Mogelijke vormen van holle ruimte Fig. 9. Mogelijke holle ruimte tussen boven- en ondermat Fig. 10. Invloed van de krom testraal op het aanliggen as van de kering, waar ten gevolge van de golfbeweging cyclische verhangen voorkomen. Ook in dit gebied ligt de mat overeen geribbelde zandbodem en kunnen onder de mat holle ruimten voorkomen. In tegenstelling tot het stationaire verhang wisselt bij golven het verhang steeds van richting. Gedurende de helft van de golfperiode is het verhang de ene kant op gericht, gedurende de tweede helft de andere kant op. Daardoor zal de waterstroming in de spleet eveneens cyclisch van karakter zijn. Uit proeven, onder andere in de stroomgoot te Lith, is gebleken dat bij niet al te grote spleten onder een golfbelasting afkalving plaatsvindt tot enkele meters in het gebied waar de mat goed aanligt. Dit komt omdat door de golfbe weging een smalle en diepe geul verandert in een brede en ondiepe geul. De mat ondervindt dan te weinig steun, en zakt bij, ten gevolge 252

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 28