meetpalen, twee aan de zeezijde en drie aan de Oosterscheldezijde. De metingen van de golfrandvoorwaarden zijn onderverdeeld in twee delen. Ten eerste die aan het golfbeeld op zee, buiten het invloeds- gebied van de kering, en ten tweede die aan de golfbeweging tegen de kering. Deze opsplitsing is nodig om zowel de voorspelling van de golfhoogte als de uitwerking van de golven op de kering te kunnen bepalen. De belangrijkste doelen van de golfmetingen op grotere afstand uit de kering zijn controle van de voorspelde golfhoogten en golfperioden en controle van de gemiddelde golfrichting en de richtingsspreiding De golfhoogten en de golfperioden worden gemeten met een zogenaamde 'wave rider' Dat is een golfmeetboei die het waterstands verloop in de tijd meet, waaruit gemiddelde golfhoogten en golfperioden te bepalen zij Ook kan het golfspectrum worden bepaald dat aangeeft hoe de golfenergie verdeeld i over de verschillende golfperioden. De golfrichtingen van de individuele golver variëren in zekere mate ten opzichte van di gemiddelde richting. Een maat voor de variatie is de richtingsspreiding. De golfmetingen aan de kering zijn gericht op het bepalen van het waterstandsverloop bi de kering, de golfreflectie tegen de kering en iet toetsen van de zogenaamde kortkammighe id van de golven. Het waterstandsverloop bij de kering bepa ilt in principe de golfbelasting aldaar. Het wo dt gemeten met golfmeetbakens die bevestigd zijn aan de schuiven Schaar 9 en Roompot 22 Uit de vergelijking van de golfmetingen aa i de kering met metingen op grotere afstand van de kering kan de mate worden bepaald wa arin de golven weerkaatsen tegen de kering, d( zogenaamde reflectiecoëfficiënt. De veronderstelde kortkammigheid van de golven houdt in dat een golfkam zich niet vei een oneindige lengte uitstrekt, maar een beperkte lengte heeft. Gevolg daarvan is, at maar een deel van de constructie door eenzelfde golf tegelijk wordt getroffen. De verwachte krachten op de constructie zijn daardoor geringer dan bij een veronderste de eindeloze golfkam Kortkammigheid word onderzocht met enkele speciale watersnel heidsmeters, vector-akwa's, die op enige afstand van elkaar aan de schuiven gemontaerc zijn. De mate waarin de gemeten snelhedt n met elkaar uit de pas lopen, gerelateerd a in de afstand tussen de verschillende meter;is een maat voor de kamlengte van de golve 1 Golfklaponderzoek aan de plaatligger van de schuif De WAVEC golfmeetboti

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 12