energiebehoefte voor het gelijktijdig bewegen van alle schuiven wordt daarom voorzien door eigen opwekking; hiertoe worden tien aggregaten van 725 kVA beschikbaar gesteld. Er zijn ten minste zes aggregaten nodig, maar in de faalkansanalyse wordt er rekening mee gehouden dat twee aggregaten buiten bedrijf kunnen zijn in verband met revisie. Om zekerheid te hebben dat het gevraagde vermogen met de vereiste betrouwbaarheid beschikbaar is, zullen nog twee aggregaten extra geplaatst worden; in totaal dus tien. De installatie is gesplitst in twee centrales van elk vijf aggregaten; dit om te voorkomen dat brand of explosie in één aggregaat de gehele eigen opwekking in de war stuurt. Bij het uitvallen van één centrale kan de kering door beurtelings en eventueel getrapt bewegen van de schuiven toch worden gesloten, al is het dan met enige vertraging. De energie die onder normale omstandigheden wordt verbruikt, wordt betrokken uit het openbare net van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij. Dit geldt ook voor de energie die nodig is wanneer niet alle schuiven gelijktijdig behoeven te worden bewogen. Hiertoe heeft de kering een aansluiting van 800 kVA op het net. Het voordeel daarvan is onder andere dat de aggregaten niet voortdu rend in bedrijf behoeven te zijn, wat hun levensduur verlengt, terwijl de geluidshinder beperkt wordt. Ten behoeve van onderhoudswerkzaamheden zal regelmatig een beperkt aantal schuiven worden bewogen. De energie daarvoor zal eveneens worden betrokken van het openbare net. De schuiven worden bediend vanuit de storingsbedieningsruimte op de eerste verdieping van het gebouw, vanaf een lessenaar. Om de lessenaar heen staat op enige afstand een signaleringstableau waarop de toestand van iedere schuif afzonderlijk zichtbaar wordt gemaakt, alsook het schema van de energie-opwekking en -distributie. Expositie De twee expositieruimten bovenin het dienstengebouwen hebben een maximum capaciteit van 4000 bezoekers per dag. Hoofddoel van de expositie is, de mensen een helder inzicht te geven in de waterstaatkundige en waterhuishoudkundige ontwikkeling in Zuidwest-Nederland vanaf het begin van onze jaartelling tot en met de uitvoering van het Deltaplan. De expositie bestaat uit vijf hoofdstukken, te weten: historie van het Deltaplan; invloed van 304 bodem, water en klimaat op de Delta; sam< n- werking van bedrijven, instellingen en wetev schappen om te komen tot verwezenlijking van het Deltaplan; historie en uitvoering va t het Deltaplan tot aan de Oosterscheldewerl en, de Oosterschelde, de uitvoering van de werken daar en de zorg voor het milieu. De koffiehoek, een filmzaal en een documenta ie centrum completeren het geheel. Een van de blikvangers in de expositieruim en is een complete gondel, zoals die werd gebruikt bij de kabelbaansluiting van het Brouwershavense Gat. Een natte maquette van Zeeland met een doorsnede van 7 m g eft uitleg over de verschillende deltawateren vaor en na het Deltaplan, getijverschillen en stormvloedstanden. Gekoppeld aan dat stromende water wordt ook via een auditief programma aangetoord hoe de mens bezig is met het getij, dus met zich veilig te stellen tegen het water. Een stroomgoot, de simulatie van eb en vlc ed, het opwoeien van de bodem en de voortdt - rende veranderingen daarin, een dijkprofie dat van de eerste naar de tweede expositie - verdieping wordt opgezet, dat alles moet ervoor zorgen dat de bezoeker de tentoon: tel ling aanvoelt en ondergaat. Een extra dimensie kan het betreden van het dak van de hoogbouw opleveren, vanwaar men een uniek uitzicht over de gehele Oosterscheldemonding heeft, met de omri gende eilanden. Uitvoering Er was twee jaar bouwtijd beschikbaar. Dc bouw begon in augustus 1982; in februari 1984 was het gebouw wind- en grotender Is waterdicht, terwijl de bouwkundige activit iten konden worden afgerond in september 19 34 De ingebruikneming van het gebouw vindl plaats in fasen, vanaf 1 oktober 1984 tot oktober 1986, wanneer ook het voorlichtir gs- centrum in gebruik wordt genomen. Het maken van het betonnen skelet voor hat gebouw heeft het grootste deel van de beschikbare bouwtijd in beslag genomen; net betonwerk van de buitenschil, de laagbouw, is op de dakplaten na in het werk gestort, de kern en de kolommen en vloeren van het centrale gebouw, de hoogbouw, eveneens Het feit dat praktisch alle beton uitgevoer werd in schoon betonwerk stelde hoge eisan aan de bekisting, de maatvoering en de kwaliteit van het betonprodukt op zich. Voor het maken van de betonwanden is e< n zogenaamde delenkist gebruikt; de naden tussen de delen tekenen zich in verticale

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 26