i-.* Bouw van een viaduct op Neelt e Jans, als onderdeel van d weg over de storm vloed ering Bathse Spuikanaal Het nog resterende gedeelte van de ontgraving van het Bathse Spuikanaal zal worden uitgevoerd als onderdeel van het tweede baggerbestek. Men is thans doende het kanaal te bestorten met fosforslakken 40-200 mm; dit werk wordt uitgevoerd door twee elevatorbakken en een ponton. Begin mei kan het gereed zijn. In de verslagperiode werd een begin gemaakt met de montage van de bewegings- werken in de Bathse Spuisluis. Voortgegaan werd met de montage van de elektrische installatie en instrumentatie van de sluis. Oosterscheldekering Wanneer de voortgang van het werk ook verder volgens plan verloopt, zal de storm vloedkering in de Oosterschel- de dit jaar, op enkele minder essentiële onderdelen na, worden voltooid. In 1986 worden geleidelijk aan ook steeds meer taken overgedra gen aan de toekomstige beheerder, de Dienstkring Deltakust van de Directie Zeeland. Wat voor de bouwers de voltooiing is, betekent voor de beheerder een nieuw begin; wel gaat een aantal bouwers over naar de be- heersdienst. De bouworgani- satie wordt zienderogen kleiner. Bouwketen worden afgebroken, machines worden verkocht of gesloopt, steen- resten worden door een breker verkleind tot standaard- maten. De archieven van de Delta dienst en van het Oosterschel- de-project worden onderge bracht in het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg. Het werk is thans voor 92% voltooid. Doorwerken in het wintersei zoen brengt kwade kansen met zich. Op 19 januari woedde er een noordwester storm van kracht 11 Beaufort. De voorspelling van de waterstandsverhoging zou tot sluiting van de kering hebben geleid, als die klaar was geweest. Het water kwam echter minder hoog dan voorspeld, en aan de werken ontstond geen schade. Hoewel het begin van de verslagperiode benut kon worden om de bouwactivitei ten zonder veel onderbreking voort te zetten, is in februari veel hinder ondervonden van de vorst. Het werk kwam zelfs enige weken stil te liggen. Hierdoor gingen opgebouwde voorsprongen bij het plaatsen en afmonteren van elementen weer verloren. Vanwege de vorst gebeurde er op 12 februari bij het laden van een bovenbalk te Kats een ongeluk. Een hijslier raakte onklaar, maar door een gelukkig toeval bleef de balk net lang genoeg hangen om er mensen en materieel onder vandaan te halen. Toen de balk na enige uren toch uit de takels viel, bleef de schade daardoor beperkt tot het verlies van de bovenbalk en van de hijsmiddelen. De bouw van een nieuwe balk kon nog in het produktiepro- ces van de bovenbalken worden meegenomen; de produktie kwam daardoor iets achter te lopen op het werk schema. Het plaatsen van bovenbalken moest worden onderbroken. Inmiddels waren de laatste schuiven zover gereed dat ze konden worden geplaatst. Eén schuif in de Roompot werd om praktische redenen nog niet ingehangen; voor het overige zijn alle schuiven en bewegingswerken ge plaatst en afgemonteerd. Die in de Hammen en de Schaar zijn allemaal beweeg- 335

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 57