De conditiebewaking van de stormvloedkering De primaire functie van de stormvloedkering in de Oosterscheldemond is, tijdens zware stormen de aan de Oosterschelde grenzende delen van Zeeland tegen overstromingen te beschermen. De kering is zo ontworpen dat de veiligheid van Zeeland bij een superstorm die gemiddeld eens in de 4000 jaar voorkomt, gewaarborgd is. Onvermijdelijk bevat het ontwerp van een gecompliceerde constructie als de stormvloed kering een aantal onzekerheden: onzekerheden ten aanzien van de grootte van de krachten die tijdens een storm op de kering werken, maar ook ten aanzien van de sterkte van de constructie en de draagkracht van de onder grond. Bij het ontwerp van de stormvloedkering zijn deze onzekerheden zo goed mogelijk afgeschat en via probabilistische rekentechnie ken meegenomen in het ontwerp. In een vroeg stadium van het ontwerp van de kering heeft men, zich bewust van de mogelijke onzekerheden in het ontwerp, besloten een systeem op te zetten voor de kwaliteitsbeheer sing van de stormvloedkering. Dit systeem moet garanderen dat de kering gedurende zijn gehele levensduur van 200 jaar aan de gestelde eisen zal voldoen. De kwaliteitsbe heersing is te verdelen in twee hoofdonderde len. Het eerste deel omvat de vaststelling van de kwaliteit van de stormvloedkering, dus een evaluatie van het ontwerp en van de aannamen die daarbij gedaan zijn. We noemen dit conditiebewaking. Het tweede onderdeel betreft het handhaven van de kering gedurende zijn levensduur: dit wordt onderhoud genoemd. Het resultaat van de conditiebewaking is dat wordt vastgesteld welke kwaliteit er in feite is bereikt. Met andere woorden, er wordt vastgesteld hoe de onzekerheden in het ontwerp in werkelijkheid hebben uitgepakt. Als uit deze evaluatie blijkt dat er afwijkingen zijn ten opzichte van het oorspronkelijke ontwerp, dan kan dat leiden tot aanpassing van het geplande beheer en onderhoud. In extreme gevallen zijn ontwerpaanpassingen denkbaar. De kwaliteitsbeheersing van de stormvloedks- ring moet gezien worden als een geïntegree d plan voor conditiebewaking en onderhoud. Daarbij is er een terugkoppeling naar het ontwerp en naar het beheer. De conditiebewaking speelt een rol in de eerste fase van de levensduur van de storm vloedkering. Gedacht wordt aan een period: van 5 tot 30 jaar, met de grootste inspanninc en in de eerste 5 jaar. Dit in tegenstelling tot h it onderhoud, dat gedurende de gehele leven: - duur van 200 jaar nodig zal zijn. Het vervolg van dit artikel is hoofdzakelijk gewijd aan de conditiebewaking van de stormvloedkering, ondergebracht in het zogenaamde HISCON-project. De conditiebewaking komt neer op het nogmaals doorlopen van het ontwerpproce: met dit verschil dat het gedrag van de stormvloedkering als reactie op de krachter die erop worden uitgeoefend nu niet wordt voorspeld met berekeningen, maar gemetei in de werkelijkheid. Vergelijking van het gemeten gedrag met het berekende bedrag geeft inzicht in de kwaliteit van de voorspel! n- gen en van het ontwerp. Wanneer en hoe moet het gedrag van de stormvloedkering gemeten worden? Het he ft geen zin alleen te meten bij ontwerpomstar digheden. De kans dat zo'n superstorm optreedt is immers zo klein dat er een grote kans bestaat dat dit gedurende de gehele levensduur van de kering niet voorkomt. He is anderzijds ook niet mogelijk om continu alles overal te meten. Er zal een selectie gemaak moeten worden, zowel in de omstandighed :n waarbij gemeten moet worden, als in de metingen die moeten worden uitgevoerd. Gekozen werd voor een aanpak waarbij de 288

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 10