strand- en duinvorming op het Damvak Geul, en fungeert daar voorwaarde-scheppend voor natuurlijke ontwikkelingen en recreatief gebruik. Anderzijds werden zandwinlocaties gekozen die zo min mogelijk schade aan het natuurlijk milieu veroorzaakten. Kennis van de natuurlijke veranderingen van getijdegeulen en platen heeft zeker bijgedragen tot het kiezen van verantwoorde locaties. We konden onze kennis recentelijk aanzienlijk vergroten door het in gebruik nemen van gemodificeerde apparatuur als de zijwaartse sonar, en van nieuw ontwikkelde meetinstru menten, zoals de akoestische zandtransport- meter en de zanddiktemeter. Vergroting van inzicht in morfologische processen onder water heeft bijvoorbeeld een rol gespeeld bij de aanpak van aanzandingen tijdens cruciale 346 momenten van de bouw van de stormvloec ke ring, zoals de plaatsing van de pijlers. Na de voltooiing van de Oosterscheldewer .en zal de morfologie van de Oosterschelde zie h aanpassen aan de nieuwe situatie met gereduceerd getij. Dit brengt ons op een geheel ander aspect van toepassing van morfologische kennis. De morfologische processen die voor een groot deel de gesteldheid, de samenstelling en de kwaliteit van de intergetijdegebiede en de geulbodems bepalen, kan men ook beschouwen als abiotische processen, die voorwaarde-scheppend zijn voor de biotis ;he processen. Met andere woorden, het rijke plantaardige en dierlijke leven in en op de bodem van een getijdebekken zoals de Oosterschelde, en van de Voordelta, wordan voor een deel bepaald door morfologischs en

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 12