IA i n J 3 MAART APRIL MEI gebieden vallen droog tijdens laagwater en worden gedurende hoogwater overspoeld; zij zijn rijk aan micro- en macro-algen en aan bodemdieren, onder andere wormen en schelpdieren. De grootste dichtheid van die organismen treft men over het algemeen aan in de zone tussen de laagwaterlijn en N.A.P. De bodemgebonden organismen zijn medebe palend voor de natuur en de visserij, de twee belangrijkste functies van de Oosterschelde. De doelstelling van het platen- en slikkenon- derzoek loopt grotendeels parallel aan die van het schorren-onderzoek: na inventarisatie en procesonderzoek wil men komen tot een voorspelling van het toekomstig morfo-dyna- mische gedrag. De toekomstige abiotische ontwikkeling is met name van belang voor de al genoemde rijkdom aan bodemgebonden organismen, en daarmee voor het beleid en beheer in de toekomst. De complexe interacties tussen golven, stroming, bodemtransport en transport van gesuspendeerd sediment, bepalen de sedimen tatie- en erosieprocessen, en daarmee de vorm en de afmetingen van de intergetijdege- bieden. In eerste instantie zijn voor dit onderzoek twee meetopstellingen op de Noordwest-kop van de Galgeplaat ingericht met golfmeetpalen, met stroomsnelheidsmeters-zowel ott-molens als electromagnetische stroomsnelheids- en -richtingsmeters - met akoestische zandtrans- portmeters voor zandtransport, stroomrichting en -snelheid en waterdiepte, met troebelheids meters en waterbemonsteringsapparatuur. De meetlocaties bevinden zich nabij de laagwa terlijn en boven op de plaat. Zowel gedurende stormachtige als onder rustige weersomstandigheden werden 350 Fig. 3. Netto zandtransporten in de tijd, met sterke pieken als gevolg van storm Fig. 4. De relatie tussen getijvolume en doorstroom profiel in de Oosterschelde, de Westerschelde en de Waddenzee De benthische diatomee Navicula flanatica verbindt twee zandkorrels met een slijmdraad. De opname kwam tot stand onder de elektronen microscoop

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 16