zo ntwikkelt zich dan een kortsluitgeul. In het algemeen zal de verdieping van de kor sluitgeul doorgaan totdat een nieuw eve iwicht is bereikt. Dat is het geval als het det et door de kortsluitgeul zo groot geworden is d it het vereffening van de vervallen tussen de oofdgeulen tot gevolg heeft, en daarmee de andrijvende kracht van de stroming door de I ortsluitgeul opheft. Soms ligt dit evenwicht zo ver van de huidige situatie verwijderd dat het mtstaan van een kortsluitgeul het begin von it van een doorgaande, blijvende wijziging in h t stelsel van hoofdgeulen. Zo heeft zich de I uidige Schaar van Roggenplaat destijds ont> ikkeld uit een kortsluitgeul. Blijkbaar trecian kortsluitgeulen dus ook op als gevolg van ten spontane ontwikkeling in het geulen- stel el. Bij de vorming van de Schaar van Rog jenplaat was er immers nog geen sprake van sluitgaten of andere belemmeringen in de Oosterscheldemond. Bij de voltooiing van de stormvloedkering doen zich situaties voor met een ongelijke vernauwing van de drie sluitgaten. In zo'n geval worden de waterstanden in de nabijheid van de kering per sluitgat bepaald door de vormgeving van dat specifieke sluitgat, met als gevolg verschillen, en mogelijk zelfs grote verschillen in waterstand tussen de hoofdgeu len. Het risico is niet denkbeeldig dat zich dan kortsluitgeulen gaan vormen; dat is al in een vroegtijdig stadium onderkend. In een onderzoek dat alle hydraulische aspecten omvat van de voltooiing van de kering, met als doel de optimalisering van de planning, kon ook de problematiek van de kortsluitgeulen worden meegenomen. In 363

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 29