milieuwaarden worden aangetast. Er wordt daa om de laatste tijd steeds meer naar alte natieven gekeken, bijvoorbeeld periodieke strandsuppleties, zoals er een werd uitgevoerd bij da kop van Goeree. Het streven is om in 1990 alle duinwaterkerin gen versterkt te hebben, zodat ze aan de veiligheidseisen voldoen. Door de grillen van de natuur zal echter voortdurende waakzaam heid nodig zijn, en de mogelijkheid moet niet uitgesloten worden dat ook in de periode na 1990 onderhoudswerken nodig zullen zijn om de Daltaveiligheid te handhaven. De k istbeheerder zal in de toekomst de erosie en aanwas van de kust zo goed mogelijk moeten leren kennen. Zonder inzicht in de kustmorfologische verschijnselen kan men de vereiste veiligheid alleen op peil houden ten koste van grote financiële offers. Voor een optimaal en integraal beheer van de zeewering moet men het kustgedrag tamelijk nauwkeurig kunnen voorspellen, en ook de invloed van werken op het kustgedrag goed kennen. Helaas is het nog lang niet altijd zover. Door de veranderingen in het Voordeltagebied gaat er ook het nodige veranderen aan de kust. De getijgeulen zullen een wat ander karakter krijgen; door de bankvorming zal de golfaanval enigszins verminderen. Dit laatste zal niet zoveel invloed hebben op de regressiesnelheid, maar wel op de hoeveelheid afslag tijdens een superstorm. Het komt er in feite op neer dat de strook tussen de duinvoet en de landzijde van het grensprofiel wat smaller kan worden. De veranderingen die zullen optreden in het debiet van de getijgeulen hebben wel een direct effect op de regressiesnelheid van de kust. In de meeste gevallen zal het debiet afnemen, en dus ook de kustregressie. Dit hoeft echter niet overal zo te zijn. Er zijn veel omstandigheden denkbaar waarbij het debiet zelfs toe zal nemen. Of deze omstandigheden zullen optreden, is momenteel onderwerp van studie. Een ander probleem is dat men nog niet weet waardoor het fenomeen zandgolf fysisch wordt bepaald. Daarom is het niet mogelijk een uitspraak te doen over eventuele verande ringen in de loopsnelheid van deze golven, terwijl kennis hiervan juist essentieel is voor een adequaat beheer. 375

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 41