7 sta idaardmaat was 20 mm voor alle vijzels, maar hiervan kon worden afgeweken als een coi ectie nodig was. De druk liep in deze fase op ot ongeveer 35 atmosfeer. Zodra de vijzals gevuld waren en gecontroleerd, werden sla gen, pompen en vaten schoongespoeld en weer met water gevuld voor de volgende fase. Oo de vijzels R1 en R2 werden eerst met wa ar gevuld, waarbij de slag van de vijzels op ide tieke wijze werd gecontroleerd. Het ver chil lag alleen in de volgorde van hande lingen. Eer t werd de balk met de beide gelijktijdig gevaide R2-vijzels met een druk van 40 atmosfeer tegen de houten opleggingen aan de losterscheldezijde gedrukt. Daarna vulde me vijzel R1 met water tot een druk van 25 atmosfeer. Bij deze druk was er evenwicht tus: en de beide vijzels. Ver olgens werd de inhoud van één van de R2 ijzels verminderd en de vijzel R1 bijgevuld, me als gevolg een horizontale verschuiving van 10 mm. Var alle vijzels werden nu de kogelafsluiters in de ontainers dichtgedraaid, zodat de inhoud gefi eerd werd. De vijzels werden vervolgens één /oor één volgepompt met mortel, door alle n de afsluiters behorende bij elke vijzel ope te draaien. Controles op de inhoud en de dru gaven aan of dezelfde vullinggraad weer wer bereikt. Als lie vijzels gevuld waren, werden de kog lafsluiters op de dorpelbalk dichtgedraaid, de s angen afgekoppeld en het gehele syst :;em zorgvuldig schoongemaakt. Een verkcyclus nam ongeveer 24 uur in bes g. Bij drie dorpelbalken per week was dit dus een twee-ploegendienst. Elke ploeg bestond uit een uitvoerder, twee operators en een schrijver in de commandopost, en in elke container: een molenbaas, een pompmachinist en een assistent; één man werkte boven en één beneden, en het geheel werd geleid door een voorman en de uitvoerder. De werkzaamheden konden verdeeld worden in 8 uur verplaatsen en voorbereiden, fase 1 van het vullen met betonmortel duurde 8 uur, en fase 2 nog eens 8 uur. De beschrijving hierboven zou de indruk kunnen geven dat de gehele operatie probleem loos verliep. Dat is echter niet het geval geweest. De bekende kinderziekten moesten ook hier worden opgelost. Het plaatsen van de dorpelbalken en het vullen van de vijzels is moeilijk werk geweest. Er gingen uitgebreide proefnemingen aan vooraf, waaronder proefplaatsing van een balk en proeven met het verpompen van mortel, ruim vooruitlopend op de geplande werkzaam heden. De belangrijkste problemen konden toen al worden ontdekt en hersteld. Een groot voordeel van de werkzaamheden aan de stormvloedkering is het repetitie-ele ment geweest, waardoor ploegen de kans kregen zich in te werken. Eind mei 1986 was het vullen van de vijzels met succes voltooid. 399

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 13