te verkrijgen over de bodemsnelheid, de echoloding met penetratiefrequentie, de bodemvisdetectie en de vaarsnelheid. Er zitten ook nog detectoren hoog in de 16 m lange mast van het vaartuig. Zij melden gegevens over de windsnelheid, de luchttemperatuur, de energie-instraling en de plaatsbepaling. Op de mast zijn ook vijf antennes geplaatst voor marifoon, mobilofoon en semafoon; en dan was er nog ruimte voor een rondom ontvan gende FM- en t.v.-antenne. Zoals vermeld komen er tientallen signalen van vis en schip naar de centrale console voor controle en verwerking. Want alles wat te controleren en bewaken is, wordt ook bewaakt en gecontroleerd, 6f door de computer, óf door afzonderlijke systemen. De aanblik van deze console, die volledig in eigen beheer is ontworpen, zowel ergonomisch 416 Het meet-controlepaneel als technisch, is waarlijk futuristisch. Een korte beschrijving en een opsomming van de instrumenten zal dat duidelijk maken. De console is een vrij massief ogend, zes meter lang hoefijzervormig paneel, groen-: eige van kleur, dat is volgebouwd met schakel ars, meters, bedieningshandels, communicati -ap paratuur en informatieschermen. Centraa met alles binnen handbereik, staat de bec e- ningsstoel van de operator. De sensorens gna len van de meetvis komen binnen via een processor, en worden vervolgens gesplits door een verdeeleenheid, die de koppelin garandeert met de computer en de bijbeho rende randapparatuur. Het andere deel van de signalen gaat naar twee zes-kanaals recor iers die de sensorsignalen continu registreren

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 30