Deel van het bedieningscen trum op de Middelsluis bij Terneuzen De inwinning en verwerking van gegevens is met het nieuwe systeem enorm vooruitgegaan. De Rijkswaterstaat beschikt nu steeds over recente eenduidige scheepvaartgegevens. Dat is voor de beheerder van de hoofdvaarwegen in dit gebied in verband met beleidsvoorberei ding van eminent belang. Het Centraal Bureau voor de Statistiek kan voor het samenstellen van statistieken beschikken over uitgebreide informatie over scheepvaartbewegingen en goederenvervoer. Een stroom van scheepvaartgegevens komt nu voorhanden om te gebruiken bij allerlei studies en onderzoeken op het gebied van de scheepvaart door de Dienst Verkeerskunde van de Rijkswaterstaat. Voor de begeleiding van het scheepvaartver keer is het gemakkelijk dat de sluizen onderling snel informatie kunnen uitwisselen over onderhoudswerkzaamheden, of stremmingen en mogelijke ongevallen op de vaarweg. In 1986 zal ook op de overige sluizen in he t zuidelijk Deltagebied, met name bij de slui en van Vlissingen, Veere, de Zandkreek, de Roompot en de Grevelingen, een geautomati seerd systeem voor gegevensinwinning worden ingevoerd, dat geënt is op het IVS Het verschil met het IVS is, dat elk van de sluizen de beschikking krijgt over een eige i personal computer, waarop de programmatuur werkt. Er vindt in tegenstelling tot het IVS geen overdracht van gegevens plaats tuss ;n de sluizen onderling. Deze opzet is ontwikkeld in het project 'Sluisbedrijf-inwinning en Tijdelijke Opslac van Scheepvaartgegevens' (SITOS). Niet alleen de overheid, maar ook het bed jfs- leven heeft belangstelling voor de ingewoi nen gegevens. Om daaraan tegemoet te kome i was het nodig bepaalde gegevens met betrekking tot de lading en de reis uit priv; cy- overwegingen af te schermen. Ingebouwd codes zorgen ervoor dat derden dan ook slechts die gegevens te zien krijgen die ooc visueel vanaf de kolkwand zijn waar te ner ten. Het IVS is voor de scheepvaart een uniek systeem; het werkt sinds 1 februari 1984. De ervaringen tot nu toe geven aan dat het systeem behoorlijk aan de verwachtingen beantwoordt. Het staat model voor toepassing in andere regio's in ons land, en in de toek mst mogelijk daarbuiten. In België en Duitslan I bestaat reeds belangstelling voor het IVS, aen systeem dat effectief bijdraagt aan het doelmatig en veilig gebruik van onze vaarw gen en aan een snelle statistische verwerking 1 an het transport. 432

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 46