ee'ste instantie bij de Rijkswaterstaat. Verder wmmmmm ku inen er maatregelen genomen worden om het af te voeren ijs langs bepaalde riviertakken Summaries te sturen, en om eventueel te manipuleren mi tde Haringvlietsluizen. Een informatieverwerkend systeem voor de sc ïeepvaart in het zuidelijk Deltagebied M' :t de invoering van een informatieverwerkend sy teem voor de grote sluizen in het zuidelijk Deltagebied zijn de procedures voor het passeren van een sluis sterk vereenvoudigd. Oc k verscheidene posten voor de regeling van he: verkeer te water zijn aangesloten. Later zu len sluizen langs de hoofdroute naar het no arden van Nederland, naar België en langs de Maas deel gaan uitmaken van het systeem. Al centraal computercentrum fungeren de Kr iekraksluizen. Gegevens omtrent een schip -raam, laadvermogen, type, diepgang, lading en plaats van herkomst en bestemming - wc rden nu nog maar één keer opgevraagd. Ze ku inen worden gepresenteerd op lijsten die va sluis tot sluis worden doorgeseind. Zo ku inen de waterautoriteiten zich een beeld vo men van het verkeersaanbod op de ve schillende routes. Er kunnen gevaarlijke- stc ffenlijsten gemaakt worden, en statistische ge gevens worden verkregen. De installatiekosten en vijf jaar exploitatie bedragen ongeveer 5 miljoen gulden exclusief BTW. De toekomstige ontwikkeling van de sc ïorgebieden in de Oosterschelde Er s uitgebreid onderzoek verricht naar de me rfologische processen die het ontstaan en de afbraak begeleiden van schorren in een int ;rgetijdegebied. Dit artikel geeft van dat on derzoek de slotconclusies weer. Sc lorren vormen zich doorgaans in de luwte va: dijken of dammen. Na 1950isde vorming va nieuwe schorren gering gebleven, omdat de landaanwinningswerken praktisch tot sti stand kwamen. Thans vindt er vooral aft raak van de schorren plaats, een verschijnsel da na de ingebruikneming van de stormvloed kei ing zal blijven optreden, zij het in vermin de de mate. Alleen in de buurt van de com- pa timenteringsdammen wordt nog enige aa groei verwacht. In iet BARCON-project wordt onder meer be tudeerd hoe schadelijk de gevolgen voor de schorren zullen zijn van tijdelijke sluiting va de kering. The construction of the bearing points of the sill beams In the Oosterschelde barrier the sill beams act both as the bottom seating of the gates and as the transition to the sill. The beams were built in a dock at M.S.L. -15m, and upon completion were transported by the lifting vessel 'Taklift 4'. The sill beams were placed first on temporary bearing constructions and afterwards on the final structures. There was a tolerance of 45 cm at the entrance of the locating groove, but this decreased to 5 to 10 cm at the bottom. The final bearing points consisted of a rubber support in combination with a steel jack. The jacks undergo rigourous testing beforehand as the consequences would be disastrous should they fail under water. Much use is also made of natural rubber because of its great durability. Both the bearing constructions and the barrier have to be able to function for two hundred years. The jacks were placed in two groups under water and grouted with concrete mortar. The sill beams were then fixed in place. The whole operation was carried out from equipment located on the road bridge at M.S.L. 12 m. An environmental measuring station at the storm surge barrier in the Oosterschelde A measuring station is being built in one of the gates in the Roompot for the safeguarding and study of the natural environment in the period subsequent to the completion of the storm surge barrier. This particular station will be representative of a large area. Measure ments will be carried out continuously on the 439

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1986 | | pagina 53