'MI Fig. 5. Testen van de afron- dingsstraal van een lasverbin ding Fig. 6. De omvang van kennis en van de reparatie waren omgekeerd evenredig zijn de lasteen te slijpen. Door de lasteen te slijpen worden de initiële defecten verwijderd, en de locale spanningsconcentratiefactor ter plaatse van de lasteen, de Maddoxfactor, verlaagd; tegelijk wordt de vermoeiingssterkte verbeterd. Dit advies, dat naderhand door de Rijkswater staat werd overgenomen, ging duidelijk verder dan de eerder genoemde beslissingen. De overwegingen van het panel waren onder meer dat de restspanningen en de Maddox factor in de berekeningen te conservatief waren aangenomen; verder dat de uitgevoerde beproevingen resultaten te zien gaven die of in de buurt lagen van of aanzienlijk beter waren dan de norm. Verder beval het panel aan aanvullende vermoeiingsproeven te doen op een T-verbin- ding en op vlakke proefstukken waarvan de lasteen geslepen is, en voorts inspectietech nieken te ontwikkelen om het ontstaan en het 1-3 -"85 1-11 -'85 KENNIS BESLISSINGEN AAN DE WAL IN DE KERING 11 OMVANG REPARATIE 1 verloop van een scheur te kunnen volgen. Op beide gebieden worden thans onderzoekingen uitgevoerd. Op grond van dit advies kon worden besloten de vervanging van de 135 m buis in de 1 7 reeds geplaatste schuiven niet uit te voeren, maar te volstaan met het slijpen van de lasteen. In totaal diende 50 m las te worden geslepen, verdeeld over 28 knopen. Dat slijpen aanzienlijk eenvoudiger is dan het vervangen van staven behoeft geen nadere uitleg. Voor de inspectie wordt gezocht naar een methode waarbij op eenvoudige en snelle wijze kan worden vastgesteld of in een knoop een scheurtje aanwezig is, en zo ja van welke afmetingen. In het ontwerp was reeds als uitgangspunt opgenomen dat na iedere zware storm een aantal van de zwaarst belaste knooppunten zou worden geïnspecteerd. De toelaatbare scheurdiepte mocht gelijk zijn aan de halve plaatdikte. Dit uitgangspunt moest worden aangepast vanwege de kleine toelaat bare scheurdiepte, maximaal 4 mm. Een groot aantal knooppunten zal vanwege het brossere materiaalgedrag waarschijnlijk elke drie jaar moeten worden geïnspecteerd. Samenvattend kan worden geconcludeerd, dat het zeer omvangrijke onderzoekprogram ma, uitgevoerd door een groot aantal insteiiin gen, de omvang van de reparatie aan de schuiven in de stormvloedkering aanzienlijk heeft beperkt. Een schematische voorstelling van de groei van kennis terzake, de beslissinger die op grond daarvan mogelijk waren, en de daaruit resulterende omvang van de reparatie; geeft figuur 10. Dit resultaat kon alleen worden bereikt dankzij nauwe samenwerking tussen aannemer, opdrachtgever, nationale er internationale onderzoeksinstituten. 462

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 20