Summaries Grondmechanische aspecten van de westelijke Markiezaatskade Tijdens de uitvoering van de westelijke Markiezaatskade is een aantal sta bi I iteitspro- blemen opgetreden. In één van de gevallen was dat het gevolg van het gekozen ontwerp. Hierbij werd de ontwerpbelasting al in de bouwfase aangebracht door een tijdelijke extra overhoogte op de constructie. Gelet op de theoretische, maar zeker ook praktische nadelen die tijdens de uitvoering naar voren kwamen, is het ontwerp gewijzigd: voortaan werden steunbermen toegepast. Ook op een andere locatie zijn onverwachte instabiliteiten opgetreden. Daarnaar is een uitgebreid onderzoek ingesteld, waarbij aandacht werd besteed aan de rekenmodellen waarmee de stabiliteit van slappe kleilagen wordt bepaald. De verbetering van het Kanaal door Zuid-Be veland Vanaf 1978 worden er voorbereidingen getroffen voor de verbetering en verbreding van het Kanaal door Zuid-Beveland, als onderdeel van de Oosterschelde-werken. In 1983 werd besloten over te gaan tot uitvoering van althans het zuidelijke gedeelte, wegens de slechte toestand en de toenemende onder- loopsheid van de sluizen bij Hansweert. De oostelijke sluis van het nieuw te bouwen complex zal het eerste gereed zijn: najaar 1987. Modellen van ecosystemen Wiskundige modellen kunnen belangrijke analyses maken ten dienste van milieukundig onderzoek, en deels zelfs toekomstige ontwikkelingen voorspellen. Dit wordt aange toond aan de hand van de resultaten van een eutrofiëringsmodel van het Zoommeer en van een model van het voedselweb in de Ooster- schelde. Het biologisch gedeelte van het eerstgenoem de model berekent de algenbiomassa bij de heersende abiotische omstandigheden. Het chemische deel berekent de chemische samenstelling van het systeem. Met dit model zijn voor het Zoommeer verschillende alterna tieven doorgerekend met betrekking tot de doorspoeling. In het project BALANS werd met behulp van het als tweede genoemde model onderzocht hoe in de Oosterschelde de primaire produktie verloopt, hoe de voedselketen er in elkaar zit, en wat de invloed is van de uitwisseling met de Noordzee. Transport and placing of the sill beams In the years 1985 and 1 986, 62 sill beams were installed in the storm surge barrier of the Oosterschelde. They form a frame beneath the gate openings and provide the cross members of the sill. One such 40 m long sill beam weighs 2700 tons. The beams were built in a dry dock at M.S.L.- 1 5 m, and were transported by the trestle rig 'Taklift 4' which had to be reconverted for this purpose. The trestle rig was moored to the pontoon 'Macoma'. After this the beams were hoisted off and were fixed into their exact location with jack-screws and finally filled with sand. Material problems with the storm surge barrier gates The gates' main bearing system for the Oosterschelde barrier appears to exhibit a number of shortcomings. This is because there was a changeover to the hot rolling process with the fabrication of the tubing, without sufficient research beforehand into the possible consequences for the particular nature of the material. The mounting of the gates was then in full progress. Originally it looked as though all metal tubing with a grain size of less than 8.5 would have to be scrapped. Subsequent studies have enabled the repairs to be limited considerably after an international panel of experts had approved. The joints of the gates already mounted had to be improved so that the initia defects were corrected, the Maddox factor decreased and the metal fatigue resistance improved. An inspection will take place every three years. Hydraulic research for the design of the compartment dam sandfill closures As the compartment dams are to be closed after completion of the Oosterschelde barrier, the closure can be done with sand. For the first time in the Netherlands, model studies for these closures have been fully developed on computer. Water current speeds are particularly significant in calculating the sand losses which will occur. The prediction of this marginal condition and the chances of it deviating to a certain degree could 498

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 56