marketing en public relations - ook de technisch hoog ontwikkelde thuismarkt. Er moet overigens op worden gewezen dat grotere bedrijven hun innoverende activiteiten veelal onderbrengen in kleine, min of meer zelfstandig opererende eenheden. Bij afgeleide effecten moet men denken in bedrijfstakken en bedrijfstakstructuren. Uit de vraaggesprekken komt naar voren dat de overheid een grote rol kan spelen bij het stimuleren van afgeleide effecten, en bij het scheppen van een gunstig klimaat voor het ontstaan ervan. Dit vereist in eerste instantie een betere bewustwording van de mogelijkheid dat afgeleide effecten kunnen optreden. Waarschijnlijk is de omvang van de afgeleide effecten in economische termen, in verhouding met de ongeveer 8 miljard gulden die het project gekost heeft, vrij beperkt gebleven. Opmerkelijk is wel, dat veel betrokkenen de afgeleide effecten gevoelsmatig hoog inschat ten. Harde gegevens die tot een goed onder bouwde economische kwantificering zouden hebben kunnen leiden, konden echter door geen van de bezochte bedrijven en instellingen worden verschaft. Voor zover er sprake is van afgeleide effecten, kunnen die in eerste instantie het gemakkelijkste getraceerd worden via veranderingen in werkgelegenheid bij de betrokken bedrijven. De spin-off-impulsen in de sector waterbouw vormen een sterk samenhangend complex. De geavanceerdheid en kwaliteit van de uitvoering van het project zorgden voor een positieve klank. Daarnaast hebben zich belangrijke ontwikkelingen voorgedaan in de wijze van benadering van dergelijke grootschalige en innovatieve projecten. Concrete impulsen worden gevonden in verbetering van bodem en oeververdedigingsmateriaal, en daarmee in kennis en ervaring omtrent modulair bouwen en probabilistisch ontwerpen. Binnen de Rijkswaterstaat hebben deze ontwikkelingen, in vergelijking met de voorheen gebruikte materialen en vroeger gehanteerde ontwerp en bouwmethoden, in elk geval geleid tot aanmerkelijke besparingen. Het ontbreken van een markt voor vergelijkbare constructies als de stormvloedkering heeft tot gevolg dat tot dusver geen substantieel gebruik kon worden gemaakt van de leereffecten. Bij de onderzoeksinstellingen hebben veel nieuwe ontwikkelingen plaatsgevonden. Een deel daarvan bestaat in een versnelling van reeds onderkende ontwikkelingen op het gebied van kennis van het milieu, wiskundige modellen en specifieke instrumenten. Aange tekend dient te worden dat door het grote beslag dat het Oosterscheldeproject op de capaciteit van sommige instellingen heeft gelegd, andere ontwikkelingen, die evenzeer van belang waren, een achterstand hebben opgelopen. De betekenis van een sterk innovatieve thuismarkt voor de Nederlandse waterbouw sector kenschetst men in de betreffende sector als zeer groot. Waaruit deze betekenis precies bestaat en waaruit die blijkt, is nooit onderzocht. Een onderzoek ernaar zou ook een antwoord moeten geven op de vraag welke rol een project als de Oosterschelde daarin speelt, en welke waarde er uit dien hoofde aan zou moeten worden toegekend. Het is tevens onvoldoende duidelijk wat de zogenaamde succesfactoren zijn waaraan deze sector moet voldoen op de internationale markt. Met zo'n onderzoek is inmiddels een begin gemaakt. In de sector meetsystemen en onderwaterin spectie is er wel sprake van meetbare afgeleide effecten, blijkens de toegenomen werkgelegen heid. Het gebruik van nieuwe duiktechnieken en nieuwe apparatuur groeit, en er wordt een nieuw marktsegment veroverd dan wel gecreëerd. De indruk bestaat dat met name deze sector op de internationale markt goede groeimogelijkheden heeft. Daarbij kan een gericht overheidsbeleid een positieve factor zijn. In de sector metaalnijverheid, met uitzonderinr van de scheepsbouw, zijn bij de onderzochte bedrijven geen noemenswaardige kwantificeer bare afgeleide effecten gevonden. Mogelijk kan het toepassen van het hydraulisch principe bij de bewegingsmechanismen in de toekomst nog leiden tot enige effecten. Voor wat betreft de ontwikkeling van computer-pro grammatuur is alleen sprake van leereffecten bij het ontwerp van automatiseringssystemen Dit heeft binnen het project geleid tot bespa ringen, maar daarbuiten is er geen merkbare uitstraling. 524

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 26