Laboratorium voor Grondmechanica, TNO en MARIN. Het hele proces van ontwerp naar uitvoering kan worden onderverdeeld in een groot aantal stappen (figuur 1Bij elke stap dient men zich af te vragen of er voldoende kennis en gegevens beschikbaar zijn om de stap te zetten. Zodra men constateert dat die kennis geheel of gedeeltelijk ontbreekt, of dat er niet voldoende nauwkeurige gegevens beschikbaar zijn, wordt een onderzoek ingesteld of een studie gestart om de leemten te vullen. Dit behoort te geschieden tijdens alle stappen van het proces, dus zowel tijdens het ontwerp als bij de uitvoering. Bij de bouw van de storm vloedkering bleek dit principe in de praktijk ook werkelijk onmisbaar. De onderzoeksinspanning bleef niet tot de ontwerpfase beperkt, zoals sommigen verwacht hadden, maar nam integendeel nog toe tijdens de werkvoorbereiding en de uitvoering. In deze fase werden onder andere de bewegingen van de werkschepen onder zocht onder invloed van golven en stroom, de stroming van grind en zand door verticale stortpijpen, het precieze gedrag van filtercon structies die niet geheel volgens de ontwerp- specificaties waren uitgevoerd, en het gedrag van mogelijke kortsluitgeulen tussen Roompot, Schaar en Hammen. Zeer veel aandacht vergde ook de voorspelling van de stroom- snelheden in de monding van de Oosterschel- de, die als gevolg van de bouw van de kering snel van vorm veranderde. Organisatie In de projectorganisatie voor de bouw van de stormvloedkering functioneerde, onmiddellijk onder het bestuurlijk niveau en naast de stafgroepen 'Planning', 'Kostprijs', en 'Secre tariaat', een stafgroep voor de coördinatie van alle studie en onderzoek, in het afkortingenjar gon 'Soocoo' geheten. Onder 'Soocoo' ressorteerde een aantal projectbureaus. Studies en onderzoekingen werden in beginsel voorgesteld door die projectbureaus. Binnen de projectbureaus waren de onderzoeksvoor stellen opgesteld door de onderzoekscoördina toren. Elk projectbureau beschikte over tenminste één onderzoekscoördinator, die de studies en onderzoeken formuleerde, en de contacten onderhield met de externe onder zoeksinstituten. Van sommige projectbureaus maakte ook nog een tweede onderzoekscoör dinator deel uit, die als specialiteit de grond mechanica had. Een der belangrijkste taken van 'Soocoo' was, de onderzoeksvoorstellen die door de project 530 bureaus werden aangeboden te beoordelen op de aspecten kwaliteit en planning. De kwaliteit van het onderzoeksvoorstel werd allereerst getoetst aan de zinvolheid van het onderzoek in relatie tot de nauwkeurigheid en meetbaarheid van de resultaten. Verder werd gekeken naar de relatie ervan met voorgaand of bij andere projectbureaus verricht onderzoe c waarmee het raakvlakken bezat. Ook de kosten/baten-verhouding werd beoordeeld, terwijl het tevens werd getoetst aan een aantal regels voor de vorm van een onderzoeks voorstel, die door 'Soocoo' waren opgesteld. Tenslotte werd beoordeeld of de gehanteerde technische en financiële randvoorwaarden in orde waren, en ook in hoeverre de resultaten van het onderzoek tijdig voor het werk beschikbaar zouden zijn. 'Soocoo' was gemachtigd onderzoeken tot een bedrag van f200 000 goed te keuren. De tweede belangrijke taak van 'Soocoo' was het in samenwerking met de projectbureaus opstellen en bewaken van het onderzoeksbud get, dat per projectbureau en per onderwerp was gespecificeerd. Elk goedgekeurd onder zoeksvoorstel werd onmiddellijk van het budget afgeboekt. Bij een zo complex ontwerp als dat van de stormvloedkering is het van groot belang, dat elk onderdeel wordt ontworpen op grond van randvoorwaarden en belastingen die passen ir het algemene raamwerk van het ontwerp. De coördinatie van belastingen en randvoorwaar den en het bewaken van de algehele filosofie was door de Projectgroep Stormvloedkering aan 'Soocoo' gedelegeerd. Daartoe was onder 'Soocoo' een aantal werkgroepen actief. De werkgroep 'Begelei ding Bouwfase-onderzoek' verzorgde de randvoorwaarden met betrekking tot golven, stroom en morfologie in bouw- zowel als eindfase. De werkgroep 'Begeleiding Bijzonde Materieel' zette de randvoorwaarden om in eisen aan de bewegingen van het materieel, zulks ten behoeve van het ontwerp van bijzondere vaartuigen en de bepaling van de werkbaarheid. De werkgroep 'Probabilistische Belastingen' bepaalde op basis van het gehele ontwerp uit de hydraulische randvoorwaarden de belastingen op hulpconstructies en onderdelen van de stormvloedkering. Tot slot fungeerde onder 'Soocoo' een werkgroep die het conditiebewakingssysteem van de stormvloedkering ontwierp en bouwde. Als laatste taak had 'Soocoo' het geven van wetenschappelijke adviezen - gevraagd of ongevraagd - aan de Projectgroep Stormvloed kering en de projectbureaus, en eventueel het mede initiëren van onderzoek.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 32