getoetst aan de definitieve criteria. Alle grenstoestanden moeten dan worden gecon troleerd. Het blijkt dat met name bij gecompliceerde constructies een systematische aanpak vereist is. Een essentieel punt hierbij is het uitvoeren van een risico-analyse. Aan de hand van gebeurtenissen- en foutenbomen kunnen op een heldere wijze de gevolgen van een zekere ongewenste gebeurtenis zichtbaar gemaakt worden, en ook de oorzaken van zo'n onge wenste gebeurtenis. De ernst van een bepaalde ongewenste gebeurtenis is uit te drukken in het risico dat ermee gepaard gaat. Risico's - dat zijn dus de kansen op een ongewenste gebeurtenis vermenigvuldigd met de daarbij te verwachten schade - zijn nooit geheel uit te sluiten; dat is niet nodig, niet mogelijk, en het is onaanvaard baar duur het zelfs maar te proberen. Wel moeten ze tot een aanvaardbaar minimum worden teruggebracht. Wil men de risico's analyseren, dan moet men in de eerste plaats meer weten over de kans dat ze optreden. De leer die dit beschouwt heet probabilistiek of wel leer der waarschijnlijkheid. Met de probabilistische aanpak wordt de kans bepaald dat onderdelen van de constructie bezwijken, en daarnaast de kans dat bepaalde belastingen optreden. Het komt erop neer dat men voor een eigenschap of belasting niet één bepaalde discrete waarde kiest, maar die waarde afleidt uit een verzameling van waarden die ieder een kans van voorkomen hebben (figuur 1In het ontwerp neemt men dan die kanswaarden die bij die combinatie een aanvaardbaar risico opleveren. De probabilistiek is vooral van belang bij een onzeker verschijnsel, zoals golfbeweging, en bij een combinatie van verschijnselen. Bij onzekere verschijnselen is het mogelijk op basis van een aantal gegevens voorspellingen te doen op lange termijn. Bij een combinatie van belastingen valt in te zien dat de kans dat ze alle tegelijk hun extreme waarde bereiken, klein is. De som van belastingen komt bij een probabilistische aanpak lager te liggen dan wanneer men ontwerpt op een optelsom van uitsluitend de allerongunstigste belastingen. Gevolglijk kan er lichter en goedkoper geconstrueerd worden. Deze methodiek dringt in onze dagen door in de algemene bouwnor- men; ook de nieuwe Eurocodes hebben dit principe als achtergrond. Voor de Oostersche - dekering werd de toepassing ontwikkeld door de stafgroep 'Ontwerpmethodieken'. Bij de uitvoering, waar men nogal eens voor onverwachte situaties komt te staan, wordt dikwijls teruggegrepen op beroepservaring. De ontwerper van het werk heeft vooral gekeken naar het eindstadium, het resultaat. Maar voordat de bouw zover is, hebben er eigenlijk zeer veel andere bouwwerken Fig. 1. Materiaalbesparing als gevolg van een probabilis tisch ontwerp n NORMALE VERDELING BELASTING CONSTRUCTIE KANS OP STERKTE GEKOZEN MATERIAAL PROBABILISTISCH DETERMI FREQUENTIE 534

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 36