Ontwerp en uitvoering In het ontwerpproces kan een aantal stadia worden onderscheiden. Het proces begint, of liever gezegd wordt voorafgegaan door het vaststellen van de behoefte een bepaalde gegeven situatie te veranderen. In het geval van de Deltawerken kan deze behoefte gedefinieerd worden als het willen verhogen van de veiligheid van Zuidwest-Nederland tegen de aanval door stormvloeden. Het eigenlijke ontwerp kan gekarakteriseerd worden als het aangeven van de beste oplossing om aan een behoefte te voldoen met behulp van de beschikbare middelen op het gebied van techniek, tijd en geld, waarbij de natuurlijke en maatschappelijke criteria in beschouwing worden genomen. De verschillende stadia van het ontwerpproces zijn een probleemdefiniërende, een werkwijze- bepalende en een vormgevende fase. In de eerste fase wordt het gestelde probleem zo helder mogelijk geformuleerd, door na te gaan aan welke eisen moet worden voldaan. Dit kan geschieden door de bekende begintoestand en de gewenste eindtoestand zo nauwkeurig mogelijk te beschrijven. Het pakket van eisen wordt eveneens in deze fase opgesteld, terwijl tegelijk de natuurrandvoorwaarden worden verzameld. Tenslotte worden de door de constructie te vervullen functies vastgesteld. In de tweede, de werkwijzebepalende fase wordt vastgesteld op welke wijze de te vervullen functies kunnen worden gerealiseerd. Binnen het raamwerk van de beschikbare middelen worden voorontwerpen gegenereerd, die beoordeeld worden aan de hand van de reeds ontwikkelde toetsingscriteria en de randvoorwaarden. In deze fase kwamen in het geval van de stormvloedkering voorontwerpen aan de orde zoals het bouwen van de construc tie in een bouwput versus het prefabriceren van onderdelen elders, gevolgd door montage van de onderdelen op locatie; allerlei tussen vormen werden eveneens in beschouwing genomen. Daarnaast kwamen varianten met betrekking tot de debietverdeling over de sluitgaten aan de orde, alsmede de wijze van vernauwen. De meestbelovende varianten werden vervolgens geselecteerd en wat verder uitgewerkt, waarbij zowel het inzicht in de wijze van functioneren als het aantal criteria groeide. In de vormgevende fase tenslotte wordt de gekozen oplossing uitgebreid bestudeerd, en 533

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 35