Samenvattingen Inleiding De Deltawerken hebben 30 jaar geduurd en 12 miljard gulden gekost. In de laatste periode van tien jaar werd acht miljard gulden besteed. Het werk aan de stormvloedkering in de Oosterschelde was dan ook van een bijzonder en innovatief karakter, en er moest een heel nieuwe vorm van management voor worden ontworpen. In de hierna volgende bijdragen komen allerlei aspecten daarvan afzonderlijk aan de orde. Projectmanagement De traditionele organisatie van de Rijkswater staat was niet berekend op het uitvoeren van een zo gecompliceerde taak als de bouw van de Oosterscheldekering. Er werden nieuwe samenwerkingsverbanden opgezet, met name tussen de directies Deltadienst, Bruggen, en Sluizen en Stuwen. Er werden raamcontracten afgesloten met twee aannemerscombinaties. Dit hield onder meer in dat de aannemers in meer dan de gebruikelijke mate participeerden in het ontwerp. Achteraf kan men vaststellen dat het werk technisch geslaagd is gereali seerd, in 10% meer tijd dan geraamd, en tegen 30% meer kosten. Planning De projectgewijze aanpak die voor de Ooster- scheldewerken is gekozen, onderscheidt zich van het zogenoemde functionele management door de gelijktijdige ontwikkeling van onder zoek, voorbereiding en uitvoering, en doordat de coördinatie is opgedragen aan een project team in plaats van aan het lijnmanagement. 544 De interactie tussen de betrokkenen wordt daardoor sterk geïntensiveerd. Zeer belangrijk is het coördinatieplan, dat veelal de vorm krijgt van een netwerkplanning, waarvan vooral het kritische pad dient te worden bewaakt. Een verder hulpmiddel is de risico analyse. Voor de verschillende fasen van het werk werden uit deze hoofdplanning uitvoe ringsschema's afgeleid. Bij de compartimen- teringswerken werd een vergelijkbaar systeem gehanteerd. Contractvormen en contractstrategie Ongeveer de helft van de met de Oosterschel- dewerken gemoeide kosten is besteed door middel van raamcontracten. Dat was nodig, gezien de omvang en de complexiteit van de werken, en omdat ontwerp en uitvoering elkaar gedeeltelijk zouden overlappen. Bij een raamcontract wordt de langdurige samenwer king geregeld tussen de opdrachtgever en de hoofdaannemer - in dit geval de aannemers combinaties 'Dosbouw' en 'Ostem'-, en worden regels overeengekomen voor de prijsvaststelling bij de later te sluiten deelcon- tracten. Het contract dient ook prikkels te bevatten voor een efficiënte bedrijfsvoering. Bij de betonwerken en de natte werken kon voor de prijsstelling nuttig gebruik worden gemaakt van het herhalingseffect. In andere gevallen werd een proefperiode afgesproken, waarin verkend kon worden welke tijdsduur met de uitvoering van het werk was gemoeid. Over de begroting moest niettemin soms langdurig worden onderhandeld. De financiële rapportage was dan ook een onmisbaar instrument bij de bewaking van het budget. Voor de compartimenteringswerken kon een meer traditionele contractvorm worden gebruikt. Afgeleide effecten Er is een verkennend onderzoek uitgevoerd naar de mogelijke afgeleide effecten die de Oosterscheldewerken zullen hebben op technisch en economisch gebied. De structuur van markt en produktie kunnen door een zo grootschalig project blijvend worden beïnvloed De ondervraagde bedrijfsmanagers en hoofden van diensten meenden in meerderheid dat zulke effecten wel optraden, maar men kon die beweringen niet met cijfers staven. Alleen in de sector meetsystemen en onder waterinspectie is de markt significant gegroeid

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 46