Fig. 1. Organisatieschema van het voorspelcentrum Fig. 2. Het meetnet op de Noordzee Met al deze ontwikkelingen is de modellering met behulp van wiskundige modellen gelijk opgegaan. Eerst werden de tabellen elektro nisch opgeslagen; toen kwamen de operatio nele computer-programma's die, zoals het GONO-model van het K.N.M.I., 4 maal per etmaal tot 48 uur vooruit voorspellingen van een spectrum kunnen verzorgen. Maar dit soort modellen geeft nog weieens langdurig foute uitkomsten, omdat het met voorspelde windvelden werkt die niet aangepast worden bij onverwachte veranderingen in de baan van een depressie. Daarom wordt op dit moment veel studie verricht om de bovengenoemde fouten te corrigeren met metingen; dat heet 'data-assi milatie'. Een model waarin gebruik gemaakt wordt van een soort 'data-assimilatie' is het ARMAX-E10-programma, gemaakt in een periode waarin de deiningsvoorspelling van groot belang was voor de operationele begeleiding van de Oosterscheldewerken. Op dit moment is er een versie van die bestand is tegen data-uitval, en er zijn enkele verbeterin gen aan de behandeling van de windinvoer aangebracht; ook kunnen de golfrichtingsge- gevens gebruikt worden van de WAVEC-boeien uit het meetnet Noordzee. Binnen afzienbare tijd zullen er tweedimensio nale golfspectra voorspeld gaan worden met het WAM-model, waarin de meest recente kennis op het gebied van golven en data-assi milatie verwerkt is. Per regio zal men dan met een lokaal WAM-model en randvoorwaarden uit het wereldwijde WAM-model voorspellin gen kunnen doen. Deze voorspellingen kunnen dan weer de invoer zijn voor een 'deiningspre dictie-systeem'. Voorlopig moeten we het echter nog doen 558

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 12