I- 560 11 uit een rubberprofiel op de deur en een hydraulisch aandrukmechanisme. Door middel van het aandrukmechanisme worden de deuren richting kolkzijde aangedrukt. Met deze constructie wordt tevens bereikt dat het water van de deurkassen tijdens het uitwisselen van zoet en zout water in de kolk gescheiden blijft van het kolkwater, zodat het water in de deurkassen niet uitgewisseld hoeft te worden. De onder- en bovenrolwagen zijn uitgerust met een hydraulisch afdrukmechanisme om de deur los te drukken van het afdichtingsvlak, zodat die kan bewegen met een speling tussen het rubber afdichtingsprofiel en het dichtingsvlak. De deur kan ten opzichte van de onderrolwagens bewegen omdat tussen de deur en de onderrolwagens een rubber pakket is aangebracht, zodat de deur met geringe kracht horizontaal verplaatst kan worden. De bovenzijde van de roldeur is uitgevoerd met een rijdek ten behoeve van lokaal verkeer over de sluis. De roldeuren worden bewogen door een elektro-mechanisch bewegingswerk. Omdat aan het begin en einde van de deurbeweging een geprogrammeerde snelheid nodig is, is voor een regelbare aandrijving gekozen. Wandschuiven De wandschuiven vormen de scheiding tussen het kolkwater en het omarmende zoete water van het Zoommeer. Omdat het niveau van het zoute water zowel hoger als lager kan zijn dan het peil van het zoete water, hebben de wandschuiven een dubbele kerende functie. Voor de regelbare wandafdichtingsschuif betekent dit dat de schuiven actief aangedrukt moeten worden (figuur 4). 564 Fig. 2. Dwarsdoorsnede van een duwvaartsluis De schuif bestaat in hoofdzaak uit een frame met waterkerende beplating. De schuif is uitgerust met een af- en een aandrukmecha nisme. Af- en aandrukken gebeurt hydraulisch, met behulp van drie aandrukbalgen en twee afdrukbalgen. Deze balgen zijn meerwandige metalen expansiestukken, die in hoofdzaak worden toegepast in leidingen, om vervormin gen ten gevolge van temperatuurverschillen op te nemen. Wanneer in de aandrukbalgen druk is aange bracht, wordt de waterkerende plaat met het rubber afdichtingsprofiel tegen de kolkwand gedrukt. De druk in de aandrukbalgen moet voldoende zijn om bij negatief verval over de kolkwand een goede afdichting te garanderen Door druk in de afdrukbalgen aan te brengen wordt de waterkerende plaat van de kolkwand afgedrukt, zodat het afdichtingsrubber bij

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 18