1 2 s. X X X V N •v. S. Hs 4m Hs 3m Hs 2m Hs 1m 1:3 1:4 1:5 1:6 1:7 1:8 HELLING BUITENBELOOP 1:n dig Laboratorium stelde met zoveel woorden vast 'dat de klei-erosie betrekkelijk snel optreedt, na enkele uren golfaanval is voltooic en in dikte beperkt is tot 5 a 10 mm'. Zelfs bij een zo zandhoudende bovenlaag viel de erosie al stil op het moment dat de dijk volgens het rapport nog 'ongeschonden gebleven' mocht worden genoemd. De conclusie werd dan ook getrokken, dat zelfs van verscheidene herha lingen van een dergelijke Deltastormproef nauwelijks nog enige toeneming van de erosie zou zijn te verwachten. Reden om te besluiten tot het uitvoeren van een proef met uitschake ling van de getijwerking, die de belasting tenminste nog verdeelt over de dijkhoogte. Wat nu volgde was in feite een surrealistische proef met een stagnante hoogste waterstand en permanent de maximaal haalbare golfbe- lasting. Doch zelfs bij deze onnatuurlijk zware proef werd na 72 uur vastgesteld dat er niets van een verdergaande erosie te bespeuren viel. Pas toen de bovenste 7 centimeter van de graszode, en daarmee het meest functionele deel van het wortelstelsel werd weggestoken, ging het erosieproces na 5 uur verder; overigens nog alleen in de brekerzone. In het rapport van het Waterloopkundig Laboratorium wordt dit indrukwekkende sterktegedrag van een groene dijk toegeschre Fig. 2. Dijkinhoud in relatie tot de helling van het buiten beloop en de significante golfhoogte Hs, uitgaande van een gemiddelde dijkzate op 5m beneden ontwerppeil. Fig. 3. Representatief profiel van de groene Deltadijk op Ameland De nieuwe groene dijk op Schiermonnikoog

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 26