van eventuele grootschalige ingrepen voor de getijbeweging kunnen worden berekend met een mathematisch model. Tenslotte zal er met betrekking tot de natuur een inventarisatie plaatsvinden van recente gegevens en kennis over plankton, benthos, vogels, vissen, schorvegetaties, wieren en zeehonden. De samenhang tussen het ecologisch en het maatschappelijk functioneren van een gebied als de Westerschelde is voor de Rijkswaterstaat als beheerder reden om dit gebied als een geïntegreerde eenheid te beschouwen en te beheren. Voorafgaand aan de concrete voorbereidingen voor het maken van een beleidsplan voor integraal beheer van de Westerschelde werd er onderzoek opgezet om de kennis van het systeem te verdiepen. Dit onderzoek is gericht op de geografische en ecologische complexiteit van het systeem, in ruimtelijke en dynamische zin; op de maat schappelijke functies en gebruiksvormen in hun huidige vorm en hun mogelijke ontwikke ling; op de wederzijdse afhankelijkheid in het systeem en de actuele en potentiële gebruiks vormen; en tenslotte op de geldende en relevante juridische en bestuurlijke regelingen. In het voorjaar van 1985 is deze Geïntegreerde Milieu Beleidsstudie Westerschelde van start gegaan. Het doel van dit onderzoeksproject is het verwerven van kennis ten aanzien van de afzonderlijke disciplines, en een efficiënte afstemming in breedte en diepte van de verschillende onderzoeken. Het dient een integraal plan te ondersteunen, waarbij de Westerschelde blijft voortbestaan als multi functioneel watersysteem, terwijl negatieve beïnvloeding van genoemde actuele en potentiële functies wordt voorkomen of geminimaliseerd. 578 Scheepvaart op Antwerpen Fig. 2. Schema van de onder linge betrekkingen tussen de deelprojecten Er wordt in onderlinge samenwerking onder zoek verricht naar aspecten van het ecosysteem -water, bodem, lucht, en levensgemeenschap pen -, naar gebruiksfuncties zoals scheepvaart natuur, visserij en recreatie, en naar bestuurlijk juridische aspecten. In het onderzoeksproject zijn, naast de Rijkswaterstaat, de Rijksuniversiteit Utrecht, het Delta Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek en de Stichting voor Bodemkarte- ring betrokken. Er zijn contacten gelegd met andere instituten en ministeries. Het is derhalve een samenwer kingsproject. Dit houdt in dat elke participe rende instelling haar eigen onderzoek uitvoert, ten aanzien van de onderzoeksresultaten heeft elke instantie door middel van een intentiever klaring uitgesproken dat ze die ter beschikking zal stellen van andere participanten, en zo zal

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 32