bijdragen aan de gemeenschappelijke doelstelling van het project. De Dienst Getijdewateren van de Rijkswater staat is in 1986 begonnen met een onderzoeks project SAWES - voor Systeem Analyse WESterschelde dat gericht is op het opvullen van leemten in proceskennis op fysisch, chemisch en biologisch gebied. Daarin zullen de processen beschouwd worden die bepalend zijn voor de verspreiding van verontreinigende stoffen in de verschillende compartimenten van het ecosysteem en voor de ophoping daarvan in organismen, inclusief de effecten die dat heeft op het leven van die organismen. De opzet is om vanuit een systeembenadering en door het modelleren van processen van stoftransporten, en van de invloed van systeemkenmerken cp deze processen, een betere onderbouwing te geven aan de advisering dan tot nu toe mogelijk is. Met het te ontwikkelen model zal de accumu latie van microverontreinigingen in een aantal organismen berekend kunnen worden. Aanvankelijk geldt dit voor de lagere trofische niveaus. Er zijn echter goede vooruitzichten dat aan het eind van het project ook modellering van de gehalten in hogere trofische niveaus mogelijk zal zijn. Het project SAWES is opgedeeld in de 4 deelprojecten Transport, Chemie, Bio-accumu- latie en Model. In figuur 2 is een relatieschema getekend dat inzicht geeft in de onderlinge betrekkingen tussen de deelprojecten. In het deelproject Transport gaat het om het formuleren van de verspreidingsmechanismen van ingebrachte verontreinigingen, zowel opgelost als in gebonden toestand, vanuit de Schelde en vanuit overige bronnen. Verder gaat het om het verwerven en modelmatig formuleren van kennis met betrekking tot de aanwezigheid van slib en de verdeling daarvan over het bekken, en omtrent sedimentatie- en erosieprocessen. Het deelproject Chemie zorgt voor het formuleren van de geochemische en biogeo- chemische processen, en het bepalen van de daarbij behorende procesconstanten, die de paden en lotgevallen van de zware metalen kwik, cadmium, chroom, koper en zink en van een aantal organische microverontreinigingen zoals PCB's en PAK's in het Schelde-estuarium bepalen. Het inventariseren van de belastingen en gehalten aan bovengenoemde verontreini gingen in de abiotische componenten water, bodem en zwevend materiaal behoort eveneens tot de taak van deze deelproject- groep. Tot de taak van het deelproject Bio-accumulatie behoort het formuleren van een plankton- en detritusmodel, en het bepalen van de verspre ding van microverontreinigingen in het biotische deel van het ecosysteem van de Westerschelde. Ook zorgt deze deelproject- groep voor het formuleren van de processen en het bepalen van de bijbehorende proces constanten die de ophoping van microveront reinigingen in organismen veroorzaken. De deelprojectgroep Model tenslotte heeft ah; eerste taak het mede ontwikkelen, implemen teren, beheren en documenteren van een operationeel pakket wiskundige simulatiemo dellen voor de berekening van de paden en lotgevallen en ophoping in organismen van verontreinigende stoffen en het aangeven var de effecten daarvan. Verder zorgt ze voor calibratie, validatie van en simulatie met de ontwikkelde modellen, en het documenteren van de resultaten van deze werkzaamheden. Ze stelt tenslotte stofbalansen op van micro verontreinigingen in de Westerschelde op basis van meetgegevens en een budgetmodel, en zorgt voor een actueel en toegankelijk bestand van relevante literatuur en meetgege vens met betrekking tot de Westerschelde. In het beleidsplan voor de Westerschelde zal dus een beleid voor de korte en lange termijn worden geformuleerd voor het oplossen van actuele conflicten. Daarbij zal worden gestreefd naar een zodanige afstemming van ontwikke lingen dat potentiële conflicten niet actueel worden. Het beleidsplan zal zich richten op het realiseren waar mogelijk van een wederzijcs versterkend en optimaliserend effect van de functies en activiteiten. Zo hoopt men te bereiken dat een situatie wordt gecreëerd waarin hoogwaardige natuur-, visserij- en recreatiefuncties kunnen worden gehandhaald en hersteld, dan wel ontwikkeld; dit met inachtneming van de scheepvaartfunctie en haar ontwikkelingsmogelijkheden. Met het uitvoeren van het hiervoor genoemde onderzoek wordt een bijdrage geleverd aan het totstandkomen van een integraal beleids plan voor de Westerschelde. In een verder stadium zal, naast het verrichte onderzoek, de waterkwaliteitsmodellering een hulpmiddel zijn bij de uitwerking en uitvoering van het dan gekozen beleid. 580

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 34