feestelijke ingebruikneming van de stormvloed kering, begon het sluiten van het Tholense Gat. Het oorspronkelijk doorstroomoppervlak bedroeg 4700 m2. Tot een sluitgat van 1400 m2 zou de stormvloedkering bij gemiddeld getij tot 80% geknepen worden; van 1400 m2 tot 850 m2 zou de stormvloedkering verder geknepen worden tot 40%, en in de laatste fase moest de kering helemaal dicht. Voor deze laatste twee fasen waren limieten gesteld van elk twee dagen. Met behulp van twee pontons, het 'Zeepaard' gekoppeld aan de zuiger 'Sliedrecht 27' en de 'Albis' aan de zuiger 'Zuiderklip', werd de drempel verticaal opgebouwd. De beide pontons werden gevoed via drijvende leidingen. Eerst werd de drempel verticaal opgebouwd tot N A P. -9 m. Daarna werd de dam in V-vorm opgebouwd tot N.A.P. -2 m, om erosie van de oevers te voorkomen; het diepste punt in het midden van het sluitgat reikte tot N.A.P. -8 m. Tenslotte werd het middendeel opgevuld tot N.A.P. -5 m en de drempelkruin op breedte gebracht. Bij de geplande produktie van 6000 m3/uur zou de opbouw van de drempel drie weken duren, zodat de eindfase van de sluiting met de stormvloedkering voor 40% geopend en tenslotte gesloten op een doodtij zou vallen, rond 27 oktober. Maar omdat de zandproduk- ties tijdens de drempelopbouw veel hoger waren dan geschat, soms meer dan 10000 m3/uur, en het rendement van de uitvoerings methode - dat was ingeschat op 75% - in werkelijkheid 95% bleek te bedragen, was de drempel al op 1 8 oktober voltooid. In de volgende fasen, waarin het getij op het Oosterscheldebekken sterk werd beïnvloed werd de sluitdam horizontaal uitgebouwd. Daartoe waren aan de zuidzijde van het sluitgat vanaf de oever van het werkeiland de persleidingen aangelegd van de zuigers 'Zuiderklip' en 'Sliedrecht 27'. Tijdens de opbouw van de drempel was op de hoogwa terkering van Tholen de persleiding van de cutterzuiger 'Aquarius' aangelegd, die alleen bij de horizontale fase van de sluiting zou worden ingezet. Omdat de drempel in hoog tempo werd opgebouwd moest de 'Aquarius' versneld aangevoerd worden. Toen de 'Aquarius' aangesloten werd op de persleiding, bleek die op verscheidene plaatsen lekkages te vertonen. De geplande horizontale uitbouw, symmetrisch vanaf twee zijden, moest daarom uitgesteld worden, kort nadat een eerste aanzet was gegeven vanaf het werkeiland. Op maandag 20 oktober kon de horizontale uitbouw met alle zuigers beginnen, maar het werk moest al snel weer worden gestaakt. Een zware storm veroorzaakte hoge golven in het westelijk zandwingebied, waardoor de drijvende leiding van de 'Aquarius' en de zinker van de 'Sliedrecht 27' beschadigd werden. Repareren tijdens de storm was uitgesloten. Dinsdagmorgen was de storm tot rust gekomen, zodat de drijvende leiding van de 'Aquarius' gerepareerd kon worden. Intussen was de 'Zuiderklip' door middel van een drijvende leiding eveneens verbonden met het noordstort, zodat bij eventuele blijvende gebreken van de 'Aquarius' of de 'Sliedrecht 27' toch een tweezijdige sluiting tot stand gebracht kon worden. Omdat reparatie van de zinker van de 'Sliedrecht 27' niet meer mogelijk bleek, is de sluiting alleen voortgezet met de Aquarius' en de 'Zuiderklip'. 624

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 24