5 na te rekenen, en het resultaat te toetsen aan de opgetreden waterstanden op verscheidene plaatsen in het Oosterscheldebekken, werd een indruk verkregen van de lek. De lekopening werd nu bepaald op 1350 m2, terwijl vooraf 1650 m2 was verondersteld, met een stan daardafwijking van 100 m2 in plaats van 300 m2. Verticale opbouw van de drempel met pontons was in het Tholense Gat ondanks hoge stroomsnelheden uitvoerbaar gebleken, hoewel de onverwacht grote aanstroomkrach- ten op de drijvende leidingen ertoe hebben geleid dat bij de sluiting van het Krammer extra verankeringspontons voor de drijvende leiding werden ingezet. Bij de sluiting van het Tholense Gat bestond er onzekerheid over de te spuiten hellingen van de drempel. In het ontwerp zijn hellingen aangehouden van 1:15, met een steilst toegestane helling van 1:10. Na de uitvoering bleken in het Tholense Gat hellingen te zijn gespoten van 1:15a 1:20. Dit heeft niet geleid tot aanpassingen van het ontwerp van de drempel in het Krammer. Een andere onzekerheid bij de planning was de produktie van de verschillende zuigers. Bij de uitvoering van de drempel in het Tholense Gat werden 1,5 maal zo grote produkties gehaald dan was voorzien. Bij de sluiting van het Krammer werden daarom de geplande produkties van de zuigers aangepast (tabel 3). Al in een eerder stadium was naar voren gebracht dat de sluiting van het Krammer zo zou kunnen worden gepland dat de finale fase op doodtij zou vallen. Om onzekerheden in de uitvoeringsduur van de drempel op te vangen werd besloten tot het invoeren van een wachtperiode juist voor de horizontale uitbouw. De laatste fase van de sluiting werd op het eerste doodtij in april gepland, omdat dit aanzienlijk gunstiger was dan het tweede. De meeste tijd zou bij de sluiting van het Krammer in beslag genomen worden door de opbouw van de drempel. Juist het verbeterde inzicht in de opbouw van de drempel heeft ertoe bijgedragen dat de planning betrouwbaarder werd. Tabel 3. Produktie van de zuigers bij de sluiting van het Thölense Gat en het Krammer Sluiting Tholense Sluiting Krammer Gat Zuigers Geplande produktie Gehaalde produktie Geplande produktie (m3/u) (m3/u) (m3/u) 'Aquarius' 4800 6500 6500 'Mosa' 4000 'Sliedrecht 27' 4200 5300 4800 'Waddenzee' 1300 'Zuiderklip' 3000 4400 4100 626

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 26