ling hun voedsel. Het kleiner worden van de intergetijdezone betekende ook vermindering van deze vogelsoorten. Een ander gevolg is dat de golven nu steeds op dezelfde hoogte tegen de oever slaan, waardoor die sterk afkalft, soms wel tientallen meters. De Rijkswaterstaat heeft in samenwerking met het Ministerie van Landbouw en Visserij de afgelopen jaren bij natuurgebieden zoals de Beninger en Korendijkse Slikken oeververdedi gingen aangebracht om verdere aantasting te voorkomen en zo mogelijk de oorspronkelijke toestand te herstellen, want er zijn nog steeds grote natuurwaarden aanwezig. Een groot deel van de Biesbos is aangewezen als 'wetland': een waterrijk gebied van internatio nale betekenis in het kader van de zogenaamde Ramsar-conventie. De meeste buitendijkse gebieden in het 638 Hollands Diep en het Haringvliet zijn ingevolge de Natuurbeschermingswet aangewezen als beschermd of als staatsnatuurmonument. De waterbodem Wat zijn waterbodems: bodems die of permanent of af en toe onder water staan. We rekenen ertoe bodems van rivieren, meren, kanalen, sloten, de zee, uiterwaarden, gorzen en grienden. In het rivierwater zweven veel fijne deeltjes, vooral kleideeltjes die de rivier bovenstrooms heeft opgenomen, en verder dode en levende micro-organismen. Benedenstrooms bezinken het meegevoerde zand en de zwevende deeltjes. Dit proces wordt sedimentatie genoemd. In Nederland bestaan nagenoeg alle waterbodems uit sediment.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 38