3 Fig. 3. Projecten in het Balgzandgebied Fig. 4. Kunstmatig Van Ewijksluis-schor Fig. 5. Reconstructie van het natuurgebied Normerven op Wieringen gingen vele hectaren schorgrond verloren. Jammer, maar het kon niet anders. Toch is er niemand echt ontevreden, de dijkenbouwers niet en de natuurliefhebbers evenmin. Dat komt, omdat er rekening werd gehouden met de natuurwaarden van de buitendijkse gebieden, omdat de schade zo beperkt mogelijk werd gehouden, en omdat vrijwel iedere vierkante meter schor die verloren ging op een of andere manier werd gecompenseerd: door de aanleg van een nieuw kunstmatig schor, of door opgespoten zand waarvan eilandjes werden gemaakt. Niet onvermeld mag blijven, dat deze werk zaamheden in feite slechts een fractie hebben bedragen van de kosten voor de dijkverhoging. Dat alles kon worden gerealiseerd, omdat er een goede verstandhouding was gegroeid 654 tussen de ontwerpers en uitvoerenden van de Rijkswaterstaat in de directie Noord-Holland en de actieve 'Werkgroep Balgzand' als gedelegeerde van de Stichting Natuur en Milieu. In de 'Werkgroep Balgzand' waren verder de volgende instanties of groepen vertegenwoordigd: Staatsbosbeheer, de Afdeling Natuur, Milieu en Fauna van het Ministerie van Landbouw en Visserij, het Rijksinstituut voor Natuurbeheer op Texel, de Provinciale Planologische Dienst van Noord- Holland, het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel, de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels en de Studiegroep Dijkverhoging Den Oever-Den Helder op Wieringen. Voor het verhogen en verzwaren van de zeedijk bij Den Oever was het nodig een grondverbetering aan te brengen. Met een kleine cutterzuiger werd een cunet gebaggerd, waarbij de uitkomende specie - zand, klei en veen - zijdelings op het wad werd gespoten. Op heel korte termijn was het terrein begroeit Er werd later zelfs een vergunning aangevraagd voor het snijden van zeekraal, maar geadviseerd werd die niet te verlenen. Op de kwelder en langs de dijk staan op regelmatige afstanden borden met het opschrift 'Natuurreservaat'. Deze borden hielden aanvankelijk de cross-brommers niet tegen. Momenteel echter wordt er een oogje in het zeil gehouden door de Stichting Vrijwillig Landschapsbeheer Wieringen. Even ten westen van Den Oever ligt Vatrop, een van de drie keileem-kliffen op Wieringen De nieuwe Deltadijk verloopt her geleidelijk met flauwe groene hellingen in het'hoge land Langs de zeezijde, achter een bestaande kapglooiing, lag een oude kleiput, een terrein

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 54