relatieve bodemdaling en zeespiegelrijzing, per eeuw, van 20 cm. De blijvende kruinhoogte zou dus N A P. +8,80 m moeten zijn. Voor de aanleghoogte van de dijk moest er nog een schepje bovenop worden gegooid Aan de hand van bodemonderzoek kon de zetting van de ondergrond worden bepaald, terwijl rekening werd gehouden met 6% klink. Met meer recht kunnen we in het laatste geval zeggen: variabel; niet alleen in de lengterichting van de dijk, als gevolg van een sterk wisselende draagkracht van de bodem, maar ook in dwarsrichting mocht verwacht worden dat de zetting sterk zou variëren. Bij de vaststelling van het dwarsprofiel van de Amsteldiepdijk is ook een alternatief in het onderzoek betrokken: een zogenaamde overslagdijk. Uit kostenoogpunt was dat niet eens veel aantrekkelijker, omdat ook de kruin en het binnentalud van een gesloten bekleding zouden moeten worden voorzien. Van dit alternatieve plan werd dan ook afgezien in verband met landschappelijke en milieu-tech nische bezwaren en verwacht zwaarder onderhoud. De kern van zand in de dijk moet uiteraard worden verdedigd met materialen die bestand zijn tegen golfaanval, golfoverslag en water- overdrukken van binnen uit. De teenconstruc tie bestaat uit azobé-houten palen en een teenschot, met aan de zeezijde een bestorting van 1 ton steen per m2 op een polypropeen- weefsel. Boven de teenconstructie komt van N.A.P. +0,70 tot N.A.P. +2,40 meter de noodzakelijke open verdediging, die hier wordt uitgevoerd in zetwerk van 30 cm lange betonzuilen op een 30 cm dikke filterlaag. De rest van het ondertalud en de 4 meter brede berm worden uitgevoerd in waterbouwasfalt- beton, respectievelijk 30 en 20 cm dik. Boven de berm begint de kleibekleding, tot N.A.P. 7,50 meter nog verdedigd met betonzuilen, die over de kruin doorloopt naar binnentalud en binnenberm. Een periode van 7 jaar, van 1 984 tot 1990, is erg lang om achter onveilige dijken te wonen en te werken. Om de situatie zo snel mogelijk iets veiliger te maken, werd in eerste instantie de binnenzijde van de Balgzanddijk versterkt, zodat de kruin 2 meter hoger kwam te liggen, op N.A.P. +7,50 m. De overschrijdingskans voor een dijkdoorbraak bij een waterstand van N.A.P. +4,00 m vermindert daardoor van 1 keer per 30 jaar naar 1 keer per 300 a 400 jaar. Deze fase werd, na 3 jaar bouwen, in augustus 1987 bereikt. De uitvoering is aan de buitenzijde moeilijker dan aan de binnenkant, omdat de bekleding van de bestaande dijk moet worden verwijderd. terwijl iedere laag direct weer moet worden voorzien van een nieuwe verdediging. Boven dien moet dat in een korte tijd worden uitgevoerd, in de periode tussen 1 april en 1 5 oktober. Op die laatste datum moet een goede waterkering aanwezig zijn. Een vreemd soort werk, vooral voor de aannemers, die in het zomerhalfjaar veel werk moeten verzetten, om daarna pardoes het materieel stil te zetten en de werknemers naar huis te sturen, tot 1 april van het volgend jaar. Maatgevend is de aanvoer van zand. Het zand wordt vanaf de Waddenzee aangevoerd met zelfvarende steekhopperzuigers van 500 a 600 m3, met een gezamenlijke produktie van 12 000 m3 per week. Met behulp van een hydraulische kraan op een ponton worden de zandschepen gelost. Via moderne transport bandinstallaties kan het zand direct droog in de dijk worden verwerkt. Het materieel schuift daarbij langzaam door het kanaal langs de acht kilometer lange Balgzanddijk. Voor het aanbrengen van zand langs de Amsteldiepdijk is een vaste transportbandinstallatie opgesteld en wordt het zand met dumpers vervoerd. Om te kunnen zien hoe alle werkzaamheden op elkaar aansluiten en welke capaciteiten er moeten worden gehaald, zijn goede planning schema's onontbeerlijk. Naast totaaloverzich ten worden er ook meer gespecificeerde tijd/weg-diagrammen opgezet, die meestal gelden van 1 april tot 1 5 oktober. Het is beslist niet eenvoudig om met alle randvoor waarden en leveringen rekening te houden bij de keuze voor in te zetten mankracht en materieel, en om de trein in een bepaald tempo zonder storingen aan de gang te houden. Zo'n 'trein' bestaat bijvoorbeeld uit de volgende handelingen: cunet graven, grondverbetering aanbrengen, teenconstructie maken van azobé, kraagstuk maken met steen afkomstig uit de oude dijkbekleding; dan de bestaande dijk ontmantelen, zand aanbrengen profileren en verdichten, filterlagen leggen, de bekleding van betonblokken met steenslagvul ling erop aanbrengen, en de kleiafdekking verzorgen. Een goede bedrijfsvoering is voor dit alles een eerste vereiste. Regelmatig worden de opgetreden zettingen opgenomen, door middel van waterpassing over de vele geplaatste zakbaken. Bij de zo geregistreerde waarnemingen kan na elke ophoging worden gezien dat de ondergrond telkens iets verder wordt samengedrukt. Door de geadviseerde fasering met laagsge wijze opbouw en vrij lange consolidatieperiodt goed in acht te nemen, heeft men in de achterliggende vier jaar geen onverwachte problemen ontmoet. 662

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 62