Getij, golven, stroom, wind en zicht hebben een belangrijke rol gespeeld bij de totstand- koming van de Oosterscheldewerken. tvaluatl6 Van Q6 Allereerst in de ontwerpfase, waarin de hydrometeO-informatie omstandigheden moesten worden gedefini eerd waartegen de constructie bestand moet zijn. Vervolgens in de fase van werk voorbereiding, toen de planningen werden opgesteld en de dagelijkse getijbeweging, veroorzaakt door zon en maan, het ritme der werkzaamheden dicteerden. Tenslotte in de fase van de uitvoering, waarin de weers invloeden en daaruit voortvloeiende werk omstandigheden op het water het wel of niet doorgaan van geplande werkzaam heden bepaalden. In de toekomst blijft het net zo. Ook bij onderhoud en gebruik van de stormvloedkering spelen de werkomstandigheden een bepalende rol. De manipulaties met de schuiven moeten zo worden uitgevoerd dat de getijbeweging op de Oosterschelde zo weinig mogelijk wordt beperkt; bij stormomstandigheden moet de hoge vloed buiten de Oosterschelde worden gehouden om het gevaar van overstromingen te voorkomen. Meteorologische en waterloop kundige informatie, zowel actueel als in de vorm van verwachtingen, is in al deze genoem de fasen noodzakelijk. Om hierin te kunnen voorzien werd een uitgebreid meet- en voorspelsysteem opgezet, dat onder de naam Hydro-Meteo-Centrum Zierikzee sinds 1980 de noodzakelijke informatie verschaft (tabel 1Het centrum Tabel 1. Overzicht van de voorspellingen leverde op verzoek lange en middellange stroom- en waterstandsvoorspellingen; daarnaast gaf het dagelijks om 9.00 uur, 15.00 uur en 21.00 uur bulletins uit met hydrometeo-verwachtingen op korte termijn, die elke drie uur konden worden bijgesteld. Op verzoek werden ook korte-termijnverwach- tingen verstrekt in de nachtelijke uren, wanneer er bijvoorbeeld kritieke operaties gepland dan wel aan de gang waren. Een tijdlang heeft de UPS-berichtenkamer gefun geerd als vooruitgeschoven post van het Hydro-Meteo-Centrum, zorgend voor de afstemming van de door het Centrum te leveren produkten op de wensen van de gebruikers. Helemaal vooraan op het hydro- meteorologische front werkte tijdens kritieke operaties een stroommeetcoördinator aan terminologie bron tijdsduur tussen gebruik voorspelling en optreden lange-termijnvoorspel- astronomisch (onder- 6 maanden ontwerp lingen zoeksteam) middellange-termijn- astronomisch (HMC) 2-6 weken planning voorspellingen korte-termijnvoorspel- astronomisch -I- meteo 24 uur uitvoering lingen (HMC) ultrakorte-termijnvoor- bijstelling op basis van 2-6 uur uitvoering spellingen actuele gegevens (stroom-meetcoördi- nator) 613

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 13