Milieukundige begeleiding bij de voltooiing van de Oosterscheldewerken De vorm waarin de Oosterscheldewerken uiteindelijk zijn gerealiseerd is in belangrijke mate bepaald door de doelstelling om het natuurlijke milieu en de visserij zoveel mogelijk te handhaven, naast het verkrijgen van optimale veiligheid. Het spreekt vanzelf dat dan ook gedurende de uitvoering van de werken zelf negatieve gevolgen voor milieu en visserij dienden te worden voorkomen of geminimaliseerd. Met name de voltooiing van de werken is hiertoe milieukundig begeleid. Belangrijk voor milieu en visserij was dat de getijbeweging zo weinig mogelijk en k) kort mogelijk zou worden gereduceerd. In 1984, voordat het getij merkbaar door de werken werd beïnvloed, bedroeg het getijver schil te Yerseke gemiddeld 3,70 m. Als randvoorwaarde voor het ontwerp van de werken gold dat de kans zeer klein moest zijn dat dit gemiddelde getijverschil na de voltooiing ervan lager zou worden dan 2,70 m. Om hieraan te voldoen is de stormvloedkering zo ontworpen dat de profielvernauwing van de Oosterscheldemond het getijverschil zou doen afnemen tot gemiddeld 2,70 m. De verkleining van het bekken door de aanleg van de Oester- en de Philipsdam compenseert deze reductie gedeeltelijk, zodat uiteindelijk een gemiddeld getijverschil werd voorspeld van ruim 3,0 m te Yerseke. Door de fasering van de Oosterscheldewerken en de inzet van de stormvloedkering zelf voor de sluiting van de compartimenteringsdammen werd het getij in de laatste fase van de werken tijdelijk sterker gereduceerd dan in de eindsi tuatie. Deze fase begon in juni 1985 met het plaatsen van de dorpelbalken in de stormvloed kering, en duurde tot mei 1 987, de sluiting van de Philipsdam. Via twee wegen is er achtereenvolgens naar gestreefd om de nadelige gevolgen van deze extra getijdreducties voor milieu en visserij te minimaliseren. Bij de voorbereiding van de getijbeïnvloedende werkzaamheden zijn de consequenties van fasering en uitvoeringswijze voor milieu en visserij gelijktijdig meegewogen met technische, financiële en planningsaspec ten. En tijdens de uitvoering werden in het bekken op uitgebreide schaal waarnemingen gedaan, zodat de werkzaamheden bij onver- 607

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1987 | | pagina 7