verwachting nog deze eeuw gereed komen. Stormachtige ontwikkelingen Het advies van de Deltacommissie bevatte richtlijnen voor de constructie van de water keringen die gedeeltelijk stoelden op de oude ambachtelijke ervaringen en voor een deel ook op technisch-wetenschappelijke onder bouwing; dat laatste trouwens in niet zo sterke mate als bij de normstelling voor de ontwerppeilen. Bij de uitvoering deden zich echter situaties voor die tot dan toe onbekend waren. Daar was allereerst de grote schaal van de dijkver sterking en de overgang op andere construc tietypen; men ging ook andere materialen gebruiken, bijvoorbeeld kunststof omdat rijshout onvoldoende snel kon aangroeien om aan de vraag te voldoen. Met name de afslui tingen van de zeearmen verliepen onder moeilijker omstandigheden dan was voorzien; dat gold zeker bij de bouw van de storm vloedkering in de Oosterschelde. De Zuiderzeewerken en later de droogmaking van Walcheren hadden al een ontwikkeling van de techniek in gang gezet, waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. Niettemin vroegen de Deltawerken om toch weer een heel andere aanpak. Bij het bedenken van constructies moest meer vanuit een technisch-wetenschappelijke probleem analyse worden gewerkt. Ook werd de ontwikkeling nodig van methoden, constructies en materialen parallel aan het ontwerp; dat vereiste veel onderzoek op praktijkschaal, in laboratoria en later in wiskundige modellen, en ook de integratie van de ontwikkeling van constructietypes en uitvoeringstechnieken; kortom een totale integratie van het denken van ontwerper, wetenschapper en aannemer. Het resultaat was een stormachtige ontwik keling van het ambacht tot vormen die waar dat nodig was op een procesindustrie gingen lijken. De zinkbaas vond zich tenslotte terug als operator op de brug van de 'Cardium'. Er werd op open water met driedimensionale plaatsbepaling gewerkt, op centimeters nauwkeurig. Tijdens het bouwproces werden op statistische basis kwaliteitscontroles uitge voerd. Op het gewone dijkversterkingsproject ging het allemaal minder futuristisch toe, maar toch: wat bruikbaar leek in de methode van de voorhoede werd overgenomen. Een tijdje bladeren in oude en nieuwe jaargangen van het Driemaandelijks Bericht geeft van deze ontwikkelingen een snelle illustratie. Deze vernieuwing straalde uit naar de overige takken van het natte werk. Ze werd trouwens een strategische voorwaarde om - met Hollands hoge lonen - nog te kunnen concur reren op de internationale markt. Werken met caissons - overigens al genoemd door Andries Vierlingh (16) -, met kabelbanen of de 'Ostrea', oogt spectaculairder dan wat achter de tekentafels gebeurt. Maar toch, daar werd het allemaal bedacht. De kennis van materiaaleigenschappen, van krachten, van erosie- en bezwijkmechanismen groeide hier snel. Het beschikbaar komen en de snelle groei van computersystemen speelde hier een cardinale rol. De weg naar een fundamenteel andere aanpak werd geopend: de probabilis tische toetsing van ontwerpen. Een constructie wordt dan geanalyseerd vanuit de verschillende mechanismen die tot bezwijken kunnen leiden. Die worden vervolgens ontleed in logisch samenhangende onderdelen. De toenemende kennis van het gedrag van materialen en constructie-onderdelen maakt het mogelijk bij steeds meer onderdelen van een bezwijkmechanisme de kans aan te geven dat ze zullen optreden. Al die kansen worden volgens de logische samenhang van het totaal samengevoegd tot de totaalkans op bezwijken van de constructie. De statistisch-mathematische benadering die de Deltacommissie adviseerde voor de belas tingzijde van de constructie, werd zo ook aan de sterktezijde van de constructie ingevoerd. Wat in de staal-, beton- en vliegtuigbouw al was bereikt werd in de waterbouw in snel tempo ingehaald. Vele waterkerende constructies op een rij vormen het gesloten stelsel dat we een dijkring noemen. Samen stelling van de bezwijkkansen van die constructies tot een overstromingskans van de dijkring wordt in de nabije toekomst mogelijk. Net als in Leeghwaters situatie was er een maatschappelijke noodzaak problemen op te lossen, er was geld en er was kennis en kunde. Dat alles leidde grote technische vorderingen in; onder andere kwam het tot een fundamenteel andere aanpak van het beoordelen van constructies, die ook dichter staat bij het doel van het werk: de overstro mingskans aanvaardbaar klein houden. Waarschijnlijk is het de enige methode om bestaande constructies in het beheersstadium te beoordelen. De meest spectaculaire werken, de afslui tingen, trokken deze ontwikkeling. Men mag echter niet onderschatten wat op een bescheidener toneel onder leiding van de Technisch Adviescommissie Waterkeringen 685

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1988 | | pagina 19