Die opdracht valt in twee fasen uiteen. Aller eerst verbetering van de beveiliging tegen het water. Welnu, het Deltaplan in Zuidwest- Nederland is klaar. Nog enkele jaren, en dan is de beveiliging tegen de zee overal in het land gereed, en eind deze eeuw ook die tegen de rivieren en het water van het IJsselmeer. In de tweede fase gaat het om behoud van de verkregen veiligheid tot in lengte van jaren. Dat deel van de opdracht ligt voor ons. Al in de vijftiger jaren werd door de Kamer gevraagd om een wettelijk kader voor het behoud van de veiligheid als vervolg op de Deltawet, die alleen diende voor de verbe tering van de beveiliging. Daar wordt nu aan gewerkt: een nieuwe Wet op de Waterkering is in voorbereiding. Als het Deltaplan is voltooid, zal de situatie uit de Romeinse tijd op het eerste gezicht zijn de vorm van een versnelling. Hoeveel? Dat is onbekend. Tegelijkertijd slijt het draagvlak onder de waterkeringszorg af. De generatiecyclus werkt weer. In het geding zijn dus natuurlijke, technische en draagvlak-elementen. Als er draagvlak is, worden de natuurlijke en technische elementen wel opgelost. Daarom begint de filosofie van de Wet op de Waterkering bij het draagvlak. De al besproken generatiecyclus is waarschijnlijk een proces dat zich niet door wetgeving laat elimineren. De gevolgen ervan kunnen wel worden verkleind door aan twee uitgangspunten een sleutelrol toe te kennen: het beheer wordt toevertrouwd aan direct belanghebbenden: de overheid houdt de vinger aan de pols. fig. 5. Een zinkend land: het gezamenlijk effect van bodemdaling en zeespiegel rijzing. 5 hersteld. De kust is op de Waddeneilanden na 'eer zo goed als gesloten. Het land is mense lijkerwijs gesproken weer bijna onover- stroombaar. Wel ligt de kust nu 8 tot 10 kilometer ooste lijker dan in de Romeinse tijd. De erosie gaat door. Het land ligt bovendien 4 a 5 m en plaatselijk 8 m lager dan in de Romeinse tijd. Ook de daling gaat door (18). De zee steeg sinds de Romeinen ongeveer 1 m, 5 cm per eeuw. De laatste eeuw was dat opgelopen tot 20 cm per eeuw, en een verdere versnelling naar een waarde tussen 35 en 85 cm per eeuw is vrij waarschijnlijk. In figuur 5 worden bodemdaling en zeespie gelstijging samengenomen. Het effect is duidelijk: de druk op de waterkeringen neemt toe. Een tweede effect is de invloed op de kustachteruitgang, het meest waarschijnlijk in 688 Volgens dit samenwerkingsmodel dragen belanghebbenden - de ingelanden van de waterschappen - de zorg voor de waterke ringen in de dijkring waarin het gebied van hun waterschap ligt. Uitzonderingen worden gemaakt voor waterkeringen die verschillende dijkringen verbinden en aan de beveiliging van meer dan één dijkring bijdragen, zoals de Afsluitdijk, de dammen in de Delta en de stormvloedkering in de Hollandse IJssel. Die worden door het Rijk beheerd en onder houden. Dat geldt ook voor de duinen op de Waddeneilanden, waar onvoldoende draagvlak kon worden gevonden voor een waterschap dat die taak aankon. Beheer en onderhoud worden waar mogelijk onderge bracht bij een specifiek daarop gericht bestuurslichaam, gedragen door de direct belanghebbenden: het waterschap. De kans

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1988 | | pagina 22