via de georganiseerde dijkbouw en de droog leggingen, tot een grootschalige en complexe land-transformatie; geleide ecologie bracht de cultuurlandschappen van deze eeuw voort. De eerste les is duidelijk. Waar ook in de wereld bestuurders worden geconfronteerd met water en mensen, hebben ze te maken met de volgende reeks: het gebied dat beheerst moet worden, de belangen die bij dat gebied betrokken zijn, de mogelijkheden die elk gebied heeft, het bestuurlijk, juridisch, organisatorisch en technisch instrumentarium dat nodig is om het gedrag van de mens en de processen in het systeem te kunnen sturen, een organisatie, die dit allemaal voorbereidt en uitvoert, en niet te vergeten tenslotte de financiën die alles mogelijk moeten maken. fig. 1Nederland in de vroege Middeleeuwen en thans. Verdeel en heers in onze eeuw werd in Noord- en Zuidwest- Nederland een forse ingreep nodig, omdat het land volledig dreigde te eroderen (figuur 2). De erosie in Noord en Zuid was het indirecte gevolg van vele menselijke ingrepen door de eeuwen heen. De hoofddoelstellingen van zowel de Zuider zeewerken als de Deltawerken waren veiligheid en een beter beheersbare zoetwa terhuishouding. De Zuiderzeewerken, die een oppervlakte betroffen van 5000 km2, beoogden bovendien de drooglegging van 2000 km2 binnenzee. Door compartimentering werd de Zuiderzee verdeeld in 13 compartimenten: vier polders en negen oppervlaktewateren. In het Delta gebied, 4000 km2 groot, werden de zeven estuaria verdeeld in twaalf compartimenten (figuur 3). Na aanleg van de hoofdinfra structuur kon door inrichting en beheer het feitelijke transformatieproces in gang worden gezet, en kon verdere compartimentering en differentiatie worden gerealiseerd. De milieuverschillen tussen de oorspronkelijke estuaria met hun getij, zoet/zout-gradiënten, intergetijdegebieden, zilte moerassen en kwelders, en de huidige milieus, maken het duidelijk dat door het simpele feit van kunst matige afwatering en bodembewerking en de daaruit voortvloeiende waterstaatkundige werken in verband met de waterbeheersing, zoals compartimentering en de daaropvol gende verzoeting of drooglegging, randvoor waarden werden gecreëerd die wel moesten leiden tot complete landtransformaties en wijzigingen van het landschap, de gebruiks mogelijkheden en de ecologische functies. 696

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1988 | | pagina 30