de zeehavenindustrie en de verwachte groei van de bevolking, werd gezocht naar de mogelijkheden voor exploitatie van de Delta werken. Het gehele gebied moest opnieuw worden ingericht en kon dienstbaar worden gemaakt aan de verwachte ontwikkelingen. Consumptief gebruik voor groeiende welvaart; eenzijdig, maar met de beste bedoelingen. Geluiden over behoud van natuur en landschap of over beheer werden nog nauwe lijks gehoord. Ecologie was een onbekend woord, en ecologisch evenwicht een onbekend begrip. Toch werd geleidelijk aan duidelijk dat de groeiende welvaart steeds meer negatieve effecten tot gevolg had. Het inzicht groeide, dat door rigoureuze exploitatie van de aarde de veerkracht van het natuurlijke milieu teniet dreigde te gaan. Dit zou tot een milieuramp leiden, waardoor het bestaan van de mens zelf zou worden bedreigd. De mens is niet alleenheerser over de natuur, maar maakt er zelf onderdeel van uit. De milieubeweging was ontstaan en liet zich horen. In 1971 verscheen het zogenaamde Paarse Boekje (7), waarin voor Zuidwest-Nederland drie modellen werden ontwikkeld: een econo misch model, een sociaal-cultureel model en een milieumodel. Deze modellenstudie oogstte veel waardering, omdat daar voor het eerst een poging werd ondernomen vanuit verschillende invals hoeken de problemen en vooral ook de consequenties van een bepaalde keuze bespreekbaar te maken. De Raad voor Milieudefensie had naast waardering ook scherpe kritiek (8). Omdat de belangrijkste economische doelstelling, maximale uitbreiding van de zeehaven industrie voorop werd gesteld, was er naar de mening van de Raad geen sprake van drie duidelijke alternatieve modellen. De Raad was van mening dat onvoldoende rekening was gehouden met de negatieve effecten op het natuurlijk milieu. Er moest een ernstige aantasting worden gevreesd. 'Hiertoe is te meer aanleiding, daar het rapport de mogelijkheid openlaat prioriteit te geven aan de groei van de productie, wanneer deze mocht stagneren door eisen van milieu behoud, daar de kosten hiervan uit de productie zouden moeten worden betaald'. Toch waren de meeste reacties zeer gematigd. Discussies over modelstudies en inrichtingsalternatieven zijn gecompliceerd, en die vonden daarom vooral plaats in de vakwereld. Het grotere publiek kijkt liever naar zeer concrete zaken, zoals de afsluiting van de Oosterschelde. Bij de bepaling van de volgorde van uitvoerinc van de Deltawerken ging men uit van twee criteria. Die werken dienden voorrang te hebben, welke aanstonds een zo groot mogelijke bijdrage leverden aan de veiligheid. Maar daarnaast moest er worden gewerkt van klein naar groot, van gemakkelijk naar moeilijk. Rond 1960 neigde men ertoe, op grond van het eerste criterium de afsluiting van de Oosterschelde voorrang te verlenen boven de Brouwersdam. Uiteindelijk besloot men het tweede criterium te laten overwegen Aldus zou de afsluiting van de Oosterschelde het sluitstuk worden. Bij de behandeling van de Deltawet in de Tweede Kamer was de heer Van der Zaal de enige pleiter voor het openhouden van deze zeearm. Visserijbelangen speelden voor hem daarbij een overwegende rol. Hij is niet alleen

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1988 | | pagina 68