Samenvattingen Ir. Tj. de Haan De betekenis van het Deltaplan voor de beveiliging van Nederland tegen het water Het artikel begint met een overzicht van de geologische ontwikkeling van Nederland sedert het einde van de laatste ijstijd. Daarin wordt gewezen op de toenemende rol van de mens bij het formeren van het landschap. Rampen en watervloeden maken vooral indruk op de generatie die ze meemaakt, of er zijn ouders over hoort vertellen. Later verslapt de aandacht voor de veiligheid. Het Deltaplan was het Nederlandse antwoord op de rampzalige ervaring dat de beveiliging tegen hoog water in 1953 ontoereikend gebleken was. Het plan bracht een structurele verbe tering van het beveiligingssysteem door de afdamming van vele zeegaten, en dientenge volge een enorme verkorting van de kustlijn. Ook veranderde het denken over de bevei liging. Een statistisch onderbouwde universele i.jrm, genuanceerd door sociaal-economische overwegingen, leidde uiteindelijk zelfs tot het vaststellen van een zogenaamde 'tijdloze' norm voor de kustbeveiliging. Daarnaast lokte de uitvoering van het plan een stormachtige ontwikkeling uit in de waterbouwkunde. Inmiddels stijgt de zee, en blijft de erosie van de Noordzeekust doorgaan. De opdracht voor de toekomst is derhalve het behoud van de thans verworven veiligheid. Dr. H. L. F. Saeijs Conditioneren. Lessen uit 20 eeuwen Waterbouwkunde en Omgaan met Water De tegenwoordige verschijningsvorm van Nederland is de resultante van 2000 jaar samengaan van mens en natuur. In de 20e eeuw werden enige forse ingrepen noodzakelijk, om totale erosie van het land te voorkomen. Zo kwamen de Zuiderzeewerken en de Deltawerken tot stand. Vooral bij dat laatste project werd duidelijk dat watersys temen evenveel zorg behoeven als terres- trische, niet alleen omdat ze ons drinkwater leveren en mogelijkheden bieden tot recreatie, maar ook om zichzelfs wil. Door een combinatie van geleide ecologie en spontane natuurlijke ontwikkeling kan men het beheer verstandig sturen. Tegenwoordig spreekt men dan van 'conditioneren'. Een belangrijk beheersinstrument is de comparti mentering: het in afzonderlijke beheersob- jecten verdelen van de natte infrastructuur. Binnen elk van de compartimenten moet het water integraal worden beschouwd en beheerd: het waterlichaam, de bodem, de oevers en het grondwater. In opeenvolgende nota's over de Waterhuis houding van Nederland vanaf 1968 is goed te zien hoe het denken over water zich ontwik kelde: de aanpak werd steeds meer functioneel, en de bescherming van de water systemen zelf kwam centraal te staan. In de afgelopen 35 jaar is in Zuidwest-Nederland een groot aantal waterbouwkundige constructies gerealiseerd; elk van hen functio neert als beheersinstrument voor grote gebieden boven- en benedenstrooms - ook wanneer dat niet de bedoeling was. Grote werken moeten derhalve altijd door ecologen worden begeleid tot ver na hun voltooiing, wil men ze waarlijk zinvol laten functioneren. Drs. S. P. van der Zee De Deltawerken. Enkele sociaal-economische beschouwingen, in het bijzonder met betrekking tot Zeeland Ten tijde van de industrialisering van Nederland, in de 19e eeuw, bleef Zeeland achter. Dat was voornamelijk een gevolg van de geïsoleerde positie van de eilanden. Ook na de oorlog bleef Zeeland nog sterk agrarisch. Toen deze provincie in 1953 werd getroffen door een overstromingsramp, zag de toekomst er somber uit. Toch achtte de econoom Tinbergen de investering in een grootschalig herstelplan op de lange duur rendabel. Het Deltaplan werd de hefboom waarmee Zeeland weer in beweging werd gebracht. Omstreeks 1970 dacht men vooral aan zeeha 748

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1988 | | pagina 78